Joanie Lemercier (FR) → View from the Moon

26. 05. 2021 → 21:30 - 24:00
  • Superúplněk

O projektu

Superúplněk nebo-li superměsíc je označení astronomického jevu, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je nejblíže Zemi. Měsíc se v tu chvíli jeví největší a nejzářivější. 26. května budeme moci na obloze pozorovat letošní největší superúplněk. A na Strahově se v ten večer jeden také objeví. Signal Festival představuje v pořadí třetí instalaci, kterou navazuje na linku palčivých environmentálních témat, kterou započal v loňském roce. Diváci budou mít možnost vidět instalaci View froom the moon na strahovské odvětrávací věži od 21:30 do půlnoci. 

Při bližším pohledu na tyto planetu ale zjistíme, že nám její reliéf něco nápadně připomíná. Tvarem a barvou planeta vypadá jako Měsíc, ale reliéf je tvořen stejnými konturami světadílů jako naše Planeta Země. Kam ale zmizela atmosféra, modré oceány a zelené pralesy? Koukám se na Měsíc nebo na Zemi?

Francouzský vizuální umělec a environmentální aktivista Joanie Lemercier vyzývá těmito projekcemi k zamyšlení nad budoucností Země. Měsíc v úplňku je krásný a magický, žít bychom ale na něm ale nejspíše nechtěli.  Signal Festival si zvolil pro rok 2021 téma Plan C. 

Plan B nevyšel a ročník Signalu 2020 nebyl realizován. Plan C poukazuje na problémy, které trápí naši planetu a naši společnost. Plan C reaguje na pandemii a přináší Signal pro naše diváky i během roku. Velký Plan C Vám odhalíme letos v říjnu.

O umělci

Joanie Lemercier je ekologický aktivista a francouzský vizuální umělec, který se ve své tvorbě zaměřuje na světelné projekce v reálném prostoru. Zajímají ho geometrické struktury, vzory a minimalistické formy. Společně s Yannickem Jacquetem, Romainem Tardym a Olivierem Ratsim založil v roce 2008 audiovizuální kolektiv AntiVJ, jehož instalaci jste mohli vidět na Signal Festivalu v roce 2017