Brněnská RE:PUBLIKA září světly SIGNAL festivalu

26. května v Brně začal festival RE:PUBLIKA. Na festivalu, který prostřednictvím umění a kultury oslavuje 100 let od vzniku Československa, se kurátorsky podílí i SIGNAL festival. Každý víkend, vždy od pátku do neděle, tak návštěvníci festivalu mohou zažít, jak vypadá setkání s tajemným brockenským strašidlem, tedy s přízrakem, který se objevuje ve vysokých horách. Před pavilonem A2 brněnského výstaviště tento efekt známý především horolezcům předvádí japonský umělec Yasuhiro Chida ve své instalaci Brocken 5.2, kterou mohli vidět už i diváci čtvrtého ročníku SIGNAL festivalu.

Zcela novou instalaci si pro festival RE:PUBLIKA připravilo české studio Hyperbinary, které je návštěvníkům SIGNALu známé především díky instalaci Monolith. Jeho audiovizuální show Prospect rozsvítí každý pátek, sobotu a neděli věž brněnského výstaviště. Význam slova „prospect“ („vyhlídka“, „rozhled“) se váže k samotnému místu nejen formálně, ale také obsahově. Světelnou show složenou ze 160 programovatelných LED světel chce Hyperbinary vykročit do budoucnosti a poskytnout divákům unikátní zážitek dialogu inteligentních moderních technologií s funkcionalistickou architekturou. Minulost se tak v instalaci studia propojí s budoucností.

Festival RE:PUBLIKA zaplní brněnské výstaviště uměním a kulturním děním do 17. června 2018. Propojení světla, technologií a umění v instalacích Hyperbinary a Yasuhira Chidy nebude chybět ani poslední festivalový víkend.