← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Signal Festival ocení i děti. Jaké jsou kids friendly instalace?

3. 10. 2021 → Signal 2021

Pokud na Signal vyrazíte s dětmi, rozhodně nesmíte vynechat tyto instalace, které ty nejmladší osloví nejvíce! 

Jako první si nenechte ujít květinový svět od Vrtišky a Žáka na karlínské trase. Interaktivní kinetická instalace Rozkvétání světla symbolizuje v podobě jakýchsi techno-lučních květů přírodu kolem nás. Přírodu, o kterou se musíme starat, neustále za ni bojovat a bránit ji. Proč to bude děti bavit? Každý návštěvník včetně těch nejmenších má možnost stát se součástí instalace, a tím také tušené udržitelnosti. Stačí roztočit pomyslné květy a proměnit uschlá stébla v živoucí zahradu plnou vjemů, světla a prolínajících se tónů. Rozkvétání světla představuje harmonickou symbiózu mezi člověkem a přírodou. Děti jistě zaujme interaktivita instalace, zároveň je to hravý způsob, jak si s nimi můžete popovídat o ochraně přírody.

V holešovické Stromovce malé návštěvníky jistě zaujme instalace Živý les od Kateřiny Blahutové. Uprostřed dokonale upravených jezírek a stezek, pečlivě osázených květy a větví zastřižených do podoby, která naplňuje lidský ideál uhlazené přírody, najdete kousek zdevastovaného lesa. Čeká vás nečekaná konfrontace s palčivým problémem české krajiny, jejíž zdraví bylo narušeno souhrou nešťastného hospodaření posledních staletí a dopady globální klimatické situace. V kontrastu s uhlazenou královskou oborou, která se ještě nestala terčem klimatické zkázy, působí instalace Živý les úderným dojmem a přiměje nás zamyslet se, jak můžeme individuálně pomoci přírodě. V rámci instalace můžete společně vnést do mrtvého lesa život a zároveň tak přispět na výsadbu vhodných nových stromů do krajiny. Instalace je koncipována jako znovupoužitelná. V budoucnu se vydá na cesty, aby mohla na různých místech generovat prostředky pro organizace, které se dlouhodobě zabývají obnovou lesů.

Kateřina Blahutová – Živý les (Stromovka)

Na Starém Městě vás přivítá hejno ptáků s názvem BirdScape od Kláry Míčkové. Ptáci se jako jediná zvířata dokázala přizpůsobit betonové džungli v podobě měst. Jakým způsobem se k nim staví lidé? Různě. Umělkyně pomocí světla poukazuje na to, co nás běžně obklopuje. Na to, co mnohdy nevnímáme, co nám zevšednělo. Projekce ptačího hejna ukazuje, jak člověk pouhou svou přítomností, neohleduplností nebo nevšímavostí ovlivňuje prostředí kolem sebe. Jakmile se totiž lidé k sedícím ptákům přiblíží až příliš, vyplaší je. Projekce BirdScape vyzývá k zastavení se a rozhlédnutí kolem sebe. Velebí trpělivost místo zbrklé ukvapenosti. Hlavní message této projekce zní: Své okolí musíme chránit, ne ničit. 

V neposlední řadě musíme zmínit i 3D projekci Superar od španělského studia Onionlab, kterou najdete na Výstavišti. Ta je přístupná v rámci Signal Passu, který doporučujeme koupit co nejdřív, protože právě teď je ještě za zvýhodněnou cenu! Pořídíte ho na tomto odkazu a dostanete se s ním ještě na projekci Radikální kompromis do Planetária a na instalaci Unshaped v karlínské Hauch Gallery.

Vaše děti si zajisté zamilují naši zcela novou trasu v rozšířené realitě. Před pár lety bylo populární chytání pokémonů, aktivita, do které se nejspíše zapojily i vaše ratolesti. Signal AR funguje na podobné bázi. Stačí si do mobilu stáhnout aplikaci Signal AR, vyrazit do Karlína a najít jeden ze Signal Markerů s QR kódem, který nascanujete a na telefonu se vám otevře zcela nová realita. Stojí za to si projít celou trasu, s dětmi ale určitě nevynechejte XY#1 od Daniela Kupra alias AOKU. Interaktivní instalace v rozšířené realitě je oslavou diverzity a jedinečnosti všech živých forem. Otevře se vám kolonie rozmanitých stvoření a svým zásahem můžete tvořit jejich budoucnost. Jedná se v podstatě o kolektivní hru, ve které můžete dát vzniknout potomkům další generace, křížit je s výtvory ostatních a pozorovat genetické hemžení jako v bláznivé Petriho misce. Vsadíme se s vámi, že děti to budou milovat! Instalace v rozšířené realitě budou nejlépe funkční během dne, od 8:00-19:00 hodin v závislosti na ročním období. Signal AR totiž poběží po celý rok. 

AOKU – XY#1 (River City Karlín)