← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Signal Festival spolu s britským velvyslanectvím upozorňuje na klimatické problémy

17. 10. 2021 → Signal 2021

Už více než rok Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska intenzivně komunikuje napříč celou českou společností a prostřednictvím podpory desítek projektů usiluje o to, aby zákonodárci, firmy, vědci, studenti i běžní občané vnímali přechod k udržitelným řešením nejen jako nutnost, ale především jako jedinečnou příležitost učinit rozhodnutí, která se po všech stránkách vyplatí. S britským velvyslanectvím máme stejnou cestu a cíl, proto jsme se letos spojili a společnými silami chceme upozorňovat na ekologické problémy a tematiku udržitelnosti. Jdete do toho s námi?

Plan C, tak zní naše letošní téma festivalu. Umělce jsme vyzvali, aby se zamysleli nad problematikou znečišťování životního prostředí, zhoršujícím se stavem planety pod vlivem člověka a ekologickou krizí. Spolu s britskou ambasádou nyní vyzýváme vás, abyste se s námi zamysleli nad environmentálními problémy a našli cestu, jak přispět k pozitivní změně.

Velká Británie a vztah k ekologickým otázkám

Ve Spojeném království je ochrana životního prostředí a změna klimatu velkým tématem. Jde o jednu z hlavních priorit současné vlády, intenzivně se jí věnuje i královská rodina. Už 31. října 2021 se v Glasgow ve Skotsku koná klimatická konference COP26, která rozhodne o tom, zda lidstvo dokáže účinně a udržitelně zmírnit klimatické změny a vyhnout se jejich fatálním důsledkům, jako jsou extrémní výkyvy počasí. My všichni ale musíme pro ochranu životního prostředí dělat víc.

Spojené království je důkazem toho, že vyspělá ekonomika se může zbavit závislosti na fosilních palivech. Británie je první zemí na světě, která se legislativně zavázala k uhlíkové neutralitě do roku 2050, snižování emisí jde v zemi ruku v ruce s ekonomickým růstem. Británie proto chce jít příkladem Česku a dalším zemím.

Jak velkou uhlíkovou stopu po sobě zanecháváme?

Prvním krokem k úspěšné a trvalé změně je uvědomit si vlastní odpovědnost. Právě proto britské velvyslanectví mimo jiné podpořilo vznik online uhlíkové kalkulačky, jejímž prostřednictvím si každý může jednoduše spočítat, jak naše každodenní rozhodnutí ovlivňují prostředí, v němž žijeme. Svoji uhlíkovou stopu si můžete změřit a spočítat zde.

Zapojte se do instalace na Signal Festivalu – přispějete na sázení stromů!

Chcete něco udělat pro životní prostředí hned teď a zároveň zažít kulturní a umělecký zážitek? Doporučujeme navštívit dílo Kateřiny Blahutové s názvem Živý les, který najdete ve Stromovce naproti Planetáriu. Mladá umělkyně se zamýšlí nad tím, jak člověk ničí přírodu okolo sebe. Na jednu stranu máme nádherné, uhlazené parky jako je Stromovka, na stranu druhou nám zalesněné pláně mizí doslova před očima. Vhozením mince její instalaci oživíte – mrtvý les se stane živým lesem. Vybrané peníze půjdou na organizaci Sázíme stromy. Můžete tak přispět na obnovu lesů a zároveň si užít jedinečné vizuální dílo.

Kateřina Blahutová → Živý les, Signal Festival 2021 © Tomáš Slavík