← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Už svítíme! Jaká díla si můžete prohlédnout již nyní a co bude k vidění i po festivalu?

13. 9. 2020 → Signal 2020

Letos jsme pro Vás připravili 2 instalace, které oživí pražský veřejný prostor nejen v rámci letošního festivalu, ale také mimo něj. Podívejte se sami, které to jsou.

První instalací, která byla rozsvícena 8. září v rámci festivalu Praha Září uprostřed dvorany Průmyslového paláce, je Stroj od Markéty Jáchimové. Tato mladá česká umělkyně, tvořící na na švýcarské a české scéně, vystudovala současnou sochu a malbu na pražské UMPRUM a Fine Art and Media na univerzitě v Curychu. Můžete například znát její kontroverzní politicko-ekologicky laděnou ledovou sochou exprezidenta Václava Klause z roku 2010. Její objekt nazvaný Stroj zhmotňuje kontrast mezi městskou a přírodní krajinou, mezi člověkem, strojem, který se v lidských rukou může snadno proměnit v nástroj špatného chování a klidným stromem, mezi globálními problémy a rostoucí ekonomikou. Poukazuje na nenasytnost člověka, která způsobuje nadměrnou těžbu dřeva a odlesňování krajiny. 

Stroj – Markéta Jáchimová (Dvorana Průmyslového paláce) © Tomáš Slavík

Pražská tržnice slaví 125 let od svého založení a ku této příležitosti připravilo naše studio Signal Productions odpočet času, koncipovaný jakožto binární světelný kód na vodárenské věži v prostorách tržnice. Celý projekt vyvrcholil v sobotu 12. září odhalením rozměrné neonové instalace Světlonoš od Michala Škapy. Inspirací pro umělce, který patří k nejvýraznějším autorům české graffiti scény, byly sochy býka a člověka u vstupu do tržnice. Postupným rozsvěcováním a zhasínáním se nové dílo animuje, je proměnlivé. Býk symbolizuje sílu a nespoutanou vášeň. Lidská postava představuje jakéhosi světlonoše, se kterým se snadno můžete vydat do neprobádaných končin a směle vykročit vstříc neznámé budoucnosti – tedy stejně jako Pražská tržnice, která svou novou éru zažívá právě teď. Neon na místě zůstane dlouhodobě – minimálně 1 rok.

Michal Škapa - Světlonoš - Signal Festival
Michal Škapa – Světlonoš (Pražská tržnice)

Tato dvě díla můžete vidět už teď – ve večerních hodinách – tak neváhejte!