Signal Cinema

Kino Světozor

16:00|délka 60 minut

neděle | 13.10.2019

Sdílet

Signal Cinema: Visualist, Those Who See Beyond (světová premiéra)

Volný vstup pro držitele Signal Passu s rezervací, kterou lze udělat zde. Stačí se jimi prokázat na místě při vstupu. Kapacita je velmi omezená.

Signal Cinema je nový projekt Signal Festivalu, který formou filmových projekcí seznamuje diváky s tvorbou nejvýznamnějších světových digitálních či audiovizuálních umělců, s občasnými tematickými přesahy do veřejného prostoru a ekologie. Sérii filmových promítání zahájí unikátní světová premiéra španělského dokumentu Visualist, Those Who See Beyond.

Světlo je životavárnou energií od pradávna. Inspiruje umělce, proměňuje charakter hmotných objektů či prostorů, ve kterém vystavují. Visualist přináší portréty umělců z celého světa, pro které je právě světlo jakýmsi základním materiálem a výchozím principem tvorby. Z Madridu do Berlína, z New Yorku do San Francisca. Od živých koncertů Chemical Brothers po video instalace Richieho Hawtina, přes excentrické projekty Gmunka, audiovizuální live performance Daito Manabeho, k experimentálním audiovizuálním projektům a malým galerijním expozicím. Od undergroundu a alternativní novomediální umělecké scény po mainstremové obří akce pro statisíce návštěvníků.

Visualist je příběh historie audiovizuálního umění. A možná i budoucnosti. Sleduje ty, které často nevidíme. Jednoduše proto, že jsou skryti ve tmě své vlastní projekce. Digitální pionýry, umělce, kteří dokonale pracují s AV technologiemi a mají touhu neustále zkoušet nové nástroje a metody.  

Umělecké hodnota fotografie či filmové tvorby byla v minulosti zpochybňována, třeba že dnes patří mezi nepopiratelně uznávané umělecké disciplíny. Dokument Visualist představuje audiovizuální umění právě takto. Jako sebevědomý, různorodý a hluboký umělecký formát, jenž povstal z městského klubového prostředí a postupně vkráčel zavřenými dveřmi do nejlepších světových galerií. Jako formu, které patří budoucnost.

Dokument zachycuje rozhovory s následujícími umělci, mezi nimiž nechybí ani ředitel Signal Festivalu, Martin Pošta, Daito Manabe, Herman Kolgen, Joanie Lemercier, 1024 Architecture, Myriam Bleau, Robert Henke, Pfadfinderei, Gmunk, Alba Corral, Alex Augier, Daniel Canogar, Adam Smith, Zach Lieberman, Merrill Aldighieri, Angel Molina, Itaru Yasuda, Matt Black, Light Surgeon, Playmodes, Skullmapping, Mr. Beam, Ali M. Demirel, Hamill Industries, Marta Verde and Steve Giralt. 

Tento cizojazyčný film bude doplněn o anglické titulky.