← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Za světlem do Helsinek

9. 2. 2020 → Signal

Jak jistě víte, jedním z našich hlavních cílů je přiblížit návštěvníkům Signal Festivalu domácí a zahraniční audiovizuální umění a jeho tvůrce. Mimo to se však taktéž zapojujeme do prezentace AV tvorby v zahraničí. Již na začátku roku jsme měli tu čest spoluvytvářet program jednoho z nejvýznamnějších festivalů světla Lux Helsinki, který se letos konal od 4. do 8. ledna. Náš ředitel Martin Pošta byl vybrán do kurátorské rady, která byla letos poprvé v mezinárodním složení. Koho Martin představil helsinskému publiku?

Návštěvníci posledních dvou ročníků Signal Festivalu budou tato jména zajisté znát. Českou AV scénu zastupovalo na Lux Helsinki naše oblíbené lokální studio 3dsense. Hypnotická instalace EREBUS na Signalu 2018 v karlínském Bar/áku byla vytvořena právě v jejich režii. V Helsinkách představili instalaci The Colour Out of Space s nádechem sci-fi a hororu, inspirovanou tvorbou slavného spisovatele H.P. Lovecrafta. Podívejte se, jak vypadalo jejich pojetí post-apokalyptické krajiny.

Lux_Helsinki_2020_c_The_Colour_Out_of_Space_Petri_Anttila_2
3dsense — The Colour Out of Space (Lux Helsinki 2020) © Petri Anttila

Turecké studio Nohlab, jehož strhující videomapping Space&Possibilities na Karlínském náměstí patřil mezi highlighty loňského ročníku, vytvořilo v prostorách helsinské radnice projekci Streamline zkoumající dynamiku toku. Tato instalace, odrážející vztah diváka s okolím, zobrazovala měnící se a tekoucí kapaliny, jejichž pohyb pokračuje, i když se mění jejich směr a tvar.

Nohlab — Streamline (Lux Helsinki 2020) © Otso Kähönen

Třetím umělcem, na jehož instalaci se Martin kurátorsky podílel je Janne Ahola. Tento představitel finské AV scény vytvořil pro Lux Helsinki projekci Moments in drift, která byla promítána na keramický reliéf od Rut Bryks v helsinské radnici. Tato instalace, koncipovaná spíše jako obraz či socha, je abstraktním zobrazením střídání ročních období.

Janne Ahola — Moments in Drift (Lux Helsinki 2020) © Otso Kähönen

A takto vypadal letošní ročník Lux Helsinki. Máme radost, že můžeme i touto cestou podporovat tvorbu audiovizuálních umělců. A na které umělce se můžete těšit vy v rámci Signal Festivalu 2020? Brzy se dozvíte více!