Signal je festival digitální a kreativní kultury. Za 10 let v Praze přivítal více než 4,5 milionu diváků.
Více o festivaluProgram je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence, ale i konceptuálního umění. Festival rád vzdělává sebe i návštěvníky. Spojuje historické kulisy milované Prahy s nejnovějšími technologiemi a současnými společenskými tématy.
Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, stál u vzniku více než sedmdesáti originálních instalací, které byly vytvořeny speciálně pro festival. Pořádá doprovodné programy pro děti, odbornou veřejnost i studenty. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí.
Za vznikem festivalu stojí producent Martin Pošta, kurátor Jan Rolník a umělec Amar Mulabegovič z umělecké skupiny The Macula. Po úspěchu videomappingu k 600. výročí Staroměstského orloje, který v roce 2010 realizovala právě skupina The Macula s Martinem Poštou, vznikla myšlenka širšího představení oboru světelného umění v České republice prostřednictvím festivalu.
Přípravy prvního ročníku trvaly celkem 3 roky. Organizátorům se podařilo do Prahy přivést velká oborová jména z celého světa a za podpory hlavního města Prahy, městských částí Prahy 1 a 2 i dalších partnerů založit tradici festivalu světla.
Umělecká rada
Umělecká rada Signal Festivalu je nezávislý board přizvaných osobností z nejrůznějších oblastí naší společnosti a kultury. Jeho hlavní úlohou je zkvalitnit výběr jednotlivých instalací a rozšířit pole zájmu o další umělecké i mimoumělecké obory. Práce v Umělecké radě Signal Festivalu je dobrovolná, jde o čestnou a neplacenou funkci. Její členové mohou nominovat další účastníky boardu nebo jeho hosty.
-
Martin Pošta
Martin Pošta je zakladatelem několika významných kulturních akcí a dlouholetým manažerem v oblasti kultury. Vystudoval VŠE a FAMU, dlouhá léta pracoval na MFF Karlovy Vary, založil festival debutů Fresh Film Fest, prodejní přehlídku současného designu designSUPERMARKET a Signal Festival. Produkoval také videomappingové projekty skupiny The Macula.
-
Ondřej Horák
Narodil se roku 1976 a je to významný výtvarník a autor výstavních projektů. Od roku 2011 vytváří doprovodný program cen Jindřicha Chalupeckého a je pracovníkem galerie Transitdisplay. Je autorem kritické rubriky Na oprátce v časopisu A2 a knihy "Proč obrazy nepotřebují názvy", cena Magnesia Litera a ceny IBBY.
-
Jan K. Rolník
Jan K. Rolník, kurátor, projektový manažer a producent. Studoval ekonomii a estetiku (filozofii umění) v Praze a Mexico City. Pragmatický a estetický přístup lze najít ve všech jeho aktivitách.
-
Anna Švarc
Anna Švarc je architektka, urbanistka, projektová manažerka a v současné chvíli i architektka metra. Studovala na Pražské UMPRUM a Berlínské UdK. Pracovala v holandské OMA a poté u Evy Jiřičné, Lifshutz Davison Sandilands a Studio Egret West v Londýně, kde přispěla vzniku Designového manuálu Londýnského metra. Po návratu do Prahy nastoupila na IPR, kde se věnovala jak metru, tak soutěži na lávku z Holešovic do Karlína. Momentálně se soustřeďuje na úpravy návrhů nové linky metra D a integraci uměleckých děl do jeho prostor. Zároveň iniciuje estetickou rekultivaci stávajících stanic a jejich přilehlých veřejných prostranství. Pasportizuje původní umělecká díla a rozvíjí veřejné povědomí o estetických kvalitách architektury a umění metra. Jednou z její hlavních agend je také zprostředkovat vstup současné výtvarné scény do veřejných prostor metra a to ve všech jeho formách a projevech.
-
David Kořínek
doc. Mgr. David Kořínek je vedoucím Centra audiovizuálních studií (CAS) na FAMU. Absolvoval filmovou vědu a estetiku na Masarykově univerzitě v Brně. Pracoval jako dramaturg v České televizi, na Mediálních studiích MU založil obor Digitální média a vedl zde Mediální laboratoř. V roce 2008 spoluzaložil s Federicem Díazem Ateliér supermédií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, jehož byl do roku 2018 vedoucím. David Kořínek spolupracuje s nejrůznějšími produkcemi jako režisér. Od roku 2007 je členem umělecké skupiny Rafani, která pravidelně vystavuje v evropských galeriích a institucích. Tvorba skupiny zahrnuje práci s nejrůznějšími médii, od galerijních instalací, přes práce ve veřejném prostoru po videa a celovečerní dokument. Skupina je nositelem řady ocenění. David Kořínek se zabývá teorií pohyblivého obrazu vzhledem k vizuálnímu umění, je autorem odborných textů v uměleckých časopisech a sbornících. Věnuje se také kurátorské činnosti.
-
Marie Foltýnová
Marie Foltýnová je od roku 2013 kurátorkou veřejné plastiky v Galerii hlavního města Prahy. Vystudovala dějiny umění na FF UK. Podílela se na přípravě pražského programu podpory současného umění 2% pro umění ve veřejném prostoru, dnes program funguje pod názvem Umění pro město. Od roku 2018 vede Oddělení správy veřejné plastiky GHMP.
-
Markéta Fantová
Markéta Fantová je absolventkou oboru scénografie na pražské DAMU a oboru divadelního designu na Wayne State University v Detroitu. Po dokončení magisterského studia až do současnosti působila jako univerzitní pedagožka a designérka v USA na čtyřech různých univerzitách. Má za sebou také mnoho realizací scénografických návrhů v USA i Evropě. Její návrhy se objevily jako součást Národní expozice USA na Pražském Quadriennale 2007 a na výstavě World Stage Design v Soulu v roce 2009. Markéta byla kurátorkou americké národní expozice Pražského Quadriennale v roce 2015 a od roku 2016 po návratu do Čech je jeho uměleckou ředitelkou.
-
R/FRM - Jindřich Ráftl
Jindřich Ráftl (1987) je absolventem FUA TUL. Ve své praxi se věnuje výzkumu přírodních forem a jejich aplikaci do architektury, designu a umění. V multidisciplinárních projektech řeší nové přístupy k propojování architektury, přírody a technologií. Svoje teoretické i praktické práce prezentoval v rámci Bienále experimentální architektury EAB (2013-19). Je spoluautorem umělecké instalace Laboratoř ticha, prezentované na EXPO 2015 v Miláně a připravovaného národního pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji. S Janem Tůmou spoluzaložil a vede studio R/FRM a architektonický atelier Formosa AA.
-
R/FRM - Jan Tůma
Jan Tůma (1987) absolvoval studium architektury na FA ČVUT, kde v roce 2020 získal doktorát na téma umělecké instalace ve veřejném prostoru. Ve svých projektech propojuje umění s novými technologiemi a řeší jejich vztah k prostoru. V letech 2014-16 se podílel na uměleckých instalacích v rámci Signal festivalu. Je spoluautorem umělecké instalace Laboratoř ticha, prezentované na EXPO 2015 v Miláně a připravovaného národního pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji. S Jindřichem Ráftlem spoluzaložil a vede studio R/FRM a architektonický atelier Formosa AA.
Náš tým
-
Martin Pošta
Festival Founder & Director Kontakt -
Pavel Mrkus
Head Curator Kontakt -
Jakub Zeman
Signal Festival COO Kontakt -
Petr Šafář
Signal Creative COO Kontakt -
Jiří Cmunt
Head of Production Kontakt -
Vítek Čapek
Key Account & Partnership Manager Kontakt -
Mario Kunovský
Head of Programme Kontakt -
Karolína Kostková
Head of Marketing & Communication Kontakt -
Daniel Burda
Programme Coordinator Kontakt -
Eva Semeráková
Project Manager Kontakt -
Tomáš Vondráček
Production & Technical Consultant Kontakt -
Barbora Luczy
Production Manager Kontakt -
Arnošt Kasal
Production Manager Kontakt -
Kristýna Burgetová
Project Manager Kontakt -
Nikola Lörinczová
Public Relations Kontakt -
Sára Němečková
Guest Service Kontakt -
Dominik Horák
Marketing Specialist Kontakt