Jakub Nepraš (CZ) → Dron~list

O projektu

Monumentální audiovizuální objekt se inspiroval stroji Leonarda da Vinciho posunutých do vize nastávajícího směrování společnosti. Proměňující se videomalba připomíná impresionistické obrazy s podprahovými strukturami, které reflektují dvojakost dnešní doby – její krásu i bizarnost.

Přírodní, klidnější fáze animace občas prozrazuje svojí druhou civilizační tvář, která je výplodem dnešní společnosti. Přestáváme jí proto důvěřovat? Mnohokrát nevíme, jak vnímat naše vynálezy a super rychlý pokrok. Může se stát přirozenou součástí evoluce a druhé přírody ovlivněné právě naším chováním a vymoženostmi, anebo nás povede ke zkáze? Má smysl snažit se pokrok zastavit?

“dron~list” ukazuje vratkou hranici našeho váhání v provázaném supercelku. Reprezentuje to, čemu slepě věříme a o čem stále v obavách polemizujeme.

Zvuk k instalaci vytvořil Ondřej Skala.

O umělci

Absolvent oboru monumentální tvorby a nových médií na Akademii výtvarných umění v Praze vystavuje od roku 1992. Účastnil se mnoha mezinárodních výstav, jeho díla jsou součástí významných sbírek (Nanjing Biennale, Gwangju Biennale Korea, Expo 2010 Shanghai, Museum Colecção Berardo Lisbon, SIART Biennale Bolivia, Essl award…) a byla představena na řadě mezinárodních festivalů (ARS Electronica, SPARK Minneapolis, Transmediale Berlin, Videonale 12 Bonn). Ve své práci vychází z přesvědčení, že přetechnizovaný svět tvoří doslova „druhou přírodu“ a volně jej ve svých videomalbách transformuje ve svébytné a vtipné mikrokosmy.