Amanda Parer (AU) → FANTASTIC PLANET / 2016

O projektu

Planetu SIGNAL letos obsadilo pět mimozemských bytostí. Obří světelné figury Amandy Parer vypadají, jako že právě dopadly na Zem a s údivem a tichým nadšením zkoumají, kde se právě ocitly. Zvědavě ohmatávají zem, pozorují okolní dění bázlivě zpoza rohu, nebo se slastně povalují po měkké trávě. Na první pohled z nich možná jde strach, diváci ale brzy poznají, jak jsou naši návštěvníci dobrosrdeční.

Tato monumentální instalace se inspiruje česko-francouzským animovaným filmem ze 70. let, který se česky jmenoval Divoká planeta. Představuje nepředstavitelně dalekou budoucnost, ve které je planeta osídlena obřími futuristickými bytostmi a lidé jsou pouze divokými původními obyvateli a dostávají se na úroveň lesní zvěře.

O umělci

Práce australské umělkyně Amandy Parer zkoumají svět přírody ve vší její zranitelnosti a roli člověka v něm. Hlavní roli v jejích dílech, ať už jsou to malby, sochy, nebo instalace ve veřejném prostoru, hrají všemožné nezvyklé bytosti a divoká zvířata.

Instalace Amandy Parer se již setkaly s nadšením publika na festivalech po celém světě od Sydney až po Švédsko. Přestože už v rámci Bílé noci zavítala na sousední Slovensko, v České republice se s instalací Fantastic Planet představí úplně poprvé. SIGNAL festival je pro tuto zbrusu novou instalaci evropskou premiérou.