Zachary Lieberman (US) → REFLECTION STUDIES / 2016

O projektu

Projekt Reflection Studies si stanovil odvážný cíl – zjistit, jestli a jak dokážeme malovat světlem. Zachary Lieberman si za tím účelem připravil pro návštěvníky SIGNALu velký světelný stůl a nechává volnou ruku jejich kreativitě.

Instalace je vyvinuta na základě série softwarových výzkumů odrážení světla. Další fáze vědeckého bádání je ale na našich návštěvnících. Tato hravá interaktivní instalace jim dává možnost vyzvídat, testovat, ale hlavně tvořit pomocí světel a stínů. Stůl se tak díky nim neustále proměňuje a každý, kdo se k němu postaví, se v tu chvíli stává jeho spolutvůrcem.

O umělci

Podstatou tvorby Zachary Liebermana je zlepšování komunikačních schopností lidského těla. Tak vznikly projekty přetvářející hlas do vizuální podoby, zpěv vokalistů zobrazený interaktivním softwarem, nebo ožívající namalované tvary, za které byl Lieberman dokonce několikrát oceněn. Je také autorem openFrameworks, otevřeného softwaru vyvinutého speciálně pro umělce a další kreativce k takzvanému “tvůrčímu kódování”, tedy k programování projektů, jejichž účelem není nutně praktické využití, ale zejména umělecké vyjádření.

Kromě toho se v poslední době se zabýval například softwarem pro kouzelnické triky s využitím takzvané rozšířené reality, pomohl vyvinout snímač očního pohybu, který pomohl paralyzovanému graffiti umělci znovu malovat nebo vyučoval na newyorské Parson School of Design.