Róbert Farkaš (SK) → SOAR

O projektu

V instalaci Soar hrají hlavní roli světelné objekty a proměnlivá intenzita světla. Desítky obřích bublin jsou lapeny ve zvláštní konstrukci jen kousek nad zemí, odkud se mohou každou chvíli vznést a zmizet ve tmě. Symbolizují tak ten letmý a téměř nezaznamenatelný přechod mezi bezpečím na zemi a vzrušujícím letem kamsi do neznáma. Slovenský umělec Róbert Farkaš svou instalaci totiž příznačně nazval “Soar”, tedy “Vzlet”.

Zachyťte i vy ten krátký okamžik v čase mezi stáním pevně na zemi a letem. Prociťte prostor mezi zemí a vzduchem. Moment, kdy gravitace ztrácí svou působnost a vyprovází nás do nepoznaných sfér. Stačí se nadechnout, vtáhnout do sebe vzduch a splynout s atmosférou.

PATRON INSTALACE

Pražská plynárenská není jen jedním z nejvýznamnějších tuzemských dodavatelů energií, ale dlouhodobě podporuje, kromě jiného, i výtvarné umění.  Vlastní unikátní sbírku české koláže, kterou průběžně představuje veřejnosti nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Prostřednictvím svého nadačního fondu již 11 let provozuje Galerii Smečky, v rámci které bylo za dobu její existence realizováno již více než 58 samostatných výstav.

O umělci

Róbert Farkaš se o světlo začal zajímat nejprve jako fotograf, později získal uplatnění jako světelný designér divadelních představení. Postupným objevováním nových technologií si do světelného portfolia přidal i projekci jako netradiční zdroj světla na jevišti nebo světelné objekty pro site-specific performance. Všechny tyto zkušenosti využívá při své vlastní tvorbě, ve které spojuje technický svět s uměním.

Podporuje

  • PP

  • Městská část P2