Simple Harmonic Motion for Lights at the Czech Museum of Music

  • Instalace

O projektu

Simple Harmonic Motion je óda na chaos a pořádek, ve které se střetává věda, technika, kultura, etika, tradice či náboženství. Inspiruje se přírodními a matematickými jevy stejně jako zakladatel hudebního minimalismu Steve Reich, představitel absolutního filmu John Whitney či experimentální skladatel John Cage.

Memo Akten vzpomíná na své mládí v Istanbulu a nechává se unášet verši Ohrana Veli Kaniha, které znějí takto: „Poslouchám Istanbul se zavřenýma očima…“ Střet kultur, kulturní rozmanitost města, kontrasty. Protiklady progresivní versus konzervativní, liberální versus autoritářské, dekadentní versus morální či člověk versus stroj. To vše na jednom místě, ve stejném městě, ve stejných ulicích i budovách. Konflikt, který se plynule rozrůstá v koexistenci. Neuvěřitelný vědecký a technologický pokrok nás mění, hluboko v duši však zůstáváme stále stejnými obyčejnými lidmi, kteří se jen snaží marně pochopit svět kolem sebe a nalézt harmonii.

Simple Harmonic Motion volá po hodnotové revoluci a usmíření vědy a duchovna. Světlo se prolíná s hudbou a hypnotická hudba umocňuje tmu. Vzniká tak pomyslný oltář naší nové doby, jenž sází na divákovu silnou kontemplaci, meditaci, introspekci. Matematika je vnímána jako magie a magie se zpětně zračí v matematice. Algoritmus je totiž rituál. A rituál sám o sobě algoritmus.

Vstupenky do Galerijní zóny jsou k zakoupení online i na místě na všech galerijních lokacích a infopointech za 250 Kč. Děti od 6 do 15 let a senioři od 65 let mají slevu 50 Kč. 

O umělci

Memo Akten je umělec, vědec a vášnivý matematik z Istanbulu. Zajímají jej střety přírody, vědy, technologie, etiky, tradice či náboženství. Jeho tvorba čítá pohyblivé obrazy, video, zvukové a světelné instalace a performance. Inspiraci čerpá z oblasti fyziky, molekulární a evoluční biologie, ekologie, neurovědy, antropologie, sociologie či filozofie. Vystavoval již např. ve Victoria & Albert Museu, londýnském Barbicanu, Grand Palais v Paříži, Royal Opera House v Londýně nebo na Lisbon Architecture Triennale. V současné době studuje doktorský program na Goldsmiths University v Londýně, kde se věnuje umělé inteligenci a interakci mezi člověkem a strojem.

Podporuje

  • Re:Beam

  • Robe

  • České muzeum hudby