Signal Production & Post Bellum (CZ) → Trabi

  • Instalace

O projektu

Útěk. Panika. Naděje. Exodus východních Němců v září a říjnu 1989 byl nepřehlédnutelný. Centrem Prahy tehdy proudily davy lidí, kteří běželi vstříc svobodě a volnosti. Celkem se přes Velvyslanectví Spolkové republiky Německo dostalo do západního Německa 15 000 východních Němců. „Oni běželi, dobíhali, tlačili se, my jsme stáli tiše, nehnutě, ani jsme se raději na sebe moc nedívali, bylo nám všelijak, hlavně trapně,“ vzpomíná na zářijové dny Petr Pithart. Audiovizuální instalace skládající se z deseti východoněmeckých automobilů značky Trabant připomene tuto událost revolučního podzimu, po které zůstalo na Petříně a okolí kolem tisíce opuštěných trabantů. Projekt nabídne vzpomínky obou stran, tedy překvapených Čechů, kterým se obrazy prchajících Němců lezoucích přes plot ambasády vryly navždy nesmazatelně do paměti, stejně jako autentické příběhy Němců, jejichž cesta za životní svobodou směřovala právě přes Prahu. Spektrum těchto pamětníků je maximálně různorodé. Návštěvníci uslyší vzpomínky prvních německých uprchlíků, popelářů, kteří monitorovali dění takzvaně z ulice, ale i reakce tehdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše, jenž nechal pod tlakem vypravit vlak s uprchlíky do západního Německa.

Instalace Trabi vznikla za podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo. V rámci oslav třicetiletého výročí těchto událostí v zahradách ambasády bude také možno dne 28. září zhlédnout upravenou verzi instalace přímo v místech, kde stál uprchlický tábor pro občany východního Německa hledající cestu do svobodné Evropy.

Děkujeme Tomáši Třeštíkovi za zapůjčení TV.

O umělci

Studio Signal Production pořádá od roku 2013 jeden z nejvýraznějších festivalů prezentující současnou digitální a kreativní kulturu, Signal Festival. Vedle dramaturgických a produkčních příprav festivalu se však zaměřujeme také na vlastní projekty. Jeden z nich vám letos představíme ve spolupráci s organizací Post Bellum, která se věnuje systematickému vyhledávání a nahrávání vzpomínek pamětníků na klíčové momenty 20. století.

Podporuje

  • Trabi Muzeum

  • Velvyslanectví SRN v Praze

  • Česká televize