Boris Petrovsky (DE) → »-S-V-Ě-T-L-O-«

19:00 → 24:00
  • Instalace

O projektu

Světelná instalace ve stínu světla. Minimalistické kino prezentuje: elektrochromatický displej. Matice tvořená prosvítající kinetikou. Diorama filmu tvořeného písmem a jeho okolí. Projekce epifanií a jejich fantomů slova a světa, složené z oken, bran a strážců bran. 

V českém slově světlo se skrývá slovo svět. To láká k uměleckému zkoumání, protože světelné metafory a narativy jsou jako iniciační mýty světa prapůvodním tématem v náboženství, filosofii a umění. V digitálním věku se staly tématy, která jsou výzvou pro technokratické chápání informace, ba dokonce se zdá, že se proměnily v obskurnost. Otázky, které se jich týkají, jsou opět otevřené: V jakém vztahu jsou svět a světlo, slovo a svět, smysl a smyslovost?  Jak se chovají mimo rámec technokraticko-funkčních a nábožensko-esotericko-politických přání a obav, aniž by se přitom ztratily ve stínu „světla osvícenství“?

V elektrochromatické metamorfóze, která se v instalaci stává vlastní, uměleckou formou účinku, se překvapivě neostře střetávají zdánlivé protiklady transparentnosti a neprůhlednosti, bytí a nebytí, smyslu a smyslovosti, aniž by se vzájemně neutralizovaly – v souhře se světly města a oblohy, se zbývající tmou v noci a se stíny ve dne.

Řetězec znaků S-V-Ě-T-L-O, který se v instalaci nejasně zjevuje a zase mizí, lze také interpretovat jako ozvěnu neonového nápisu “Mehr Licht!” (Více světla!), který na fasádě Goethe-Institutu v Praze v roce 2020/21 prezentovat Signal Festival. Nyní by otázka mohla znít: „Více, nebo méně světla?“

Znamená méně světla, když jej technicky ztotožníme s informacemi nebo daty, že lépe uvidíme svět nebo nás samotné? Je každá světelná metaforika vždy obskurní?

O umělci

Boris Petrovsky studoval art and product design na univerzitě v Hamburku. Jeho práce se zaměřuje na význam komunikace ve světě, kde jsou naše smysly neustále stimulovány. V roce 2012 představil v Karlsruhe svou počítačem ovládanou instalaci 520 maneki-neko mávajících koček nazvanou The Global Pursuit of Happiness aneb The Army of Luck. V roce 2014 obdržel cenu Prix Ars Electronica v Linci a byl nominován na International Light Art Award. Petrovsky žije a tvoří v Kostnici.

Podporuje

  • Patron instalace

    Goethe Institut

  • Partner instalace

    MWK

  • Za podpory

    Praha 1