Ondřej Zunka & Zünc Studio (CZ) → PHOTOSYSTEM II

19:00 - 24:00
  • Projekce

O projektu

Bez světla není život. Rostliny potřebují světlo, aby dokázaly oxid uhličitý a vodu transformovat na kyslík. Bez fotosyntézy by nebyl svět kolem nás. Fotosyntéza je základ, díky kterému se planeta Země vyvinula v biologicky rozmanitou, na kyslík bohatou, zelenou planetu, jak ji známe dnes. Sledovat rostliny jako fascinující a sofistikované systémy nám může pomoci pochopit, jak se přizpůsobit a žít v harmonické symbióze s ostatními. 

Instalaci PHOTOSYSTEM II tvoří série velkoformátových projekcí, které představují fenomén fotosyntézy. Interaktivní dílo reaguje na pohyb návštěvníků. Nahlédnutí do tajů dokonalých systémů, jako je fotosyntéza, dokáže překvapit. Můžeme se poučit, inspirovat a objevit nové nápady pro design, architekturu, moderní technologie i neotřelé způsoby, jak vyřešit naléhavé problémy dnešní doby. Bez světla není život. Světlo potřebují rostliny, lidé i Signal Festival. 

Na instalaci se autorsky podílel Lukáš Dřevjaný, který vytvořil koncept a zrealizoval technologické řešení interaktivní projekce.

Součástí instalace je výstava INVISIBLE FORCES představující mladé české digitální umělce a umělkyně Filipa Hodase, Martina Houru, Johanu Kroft, Janu Stýblovou a Jakuba Špačka. Výstava je v experimentálním prostoru Kunsthalle Praha s názvem Aw! Lab k vidění do 21. listopadu 2022.

Kunsthalle Praha je nové místo pro umění na pražském Klárově. Jako nestátní a neziskovou platformu k propojování české a zahraniční umělecké scény ji založila nadace The Pudil Family Foundation manželů Petra a Pavlíny Pudil. Kunsthalle Praha vznikla konverzí historické Zengerovy transformační stanice z třicátých let 20. století, v současnosti vytváří moderní galerijní prostředí pro krátkodobé umělecké výstavy, inovativní vzdělávací programy a kulturní eventy. Hlavní misí Kunsthalle je přispět k hlubšímu porozumění českého a mezinárodního umění 20. a 21. století. Disponuje vlastní uměleckou sbírkou, která se zaměřuje na moderní, poválečné a současné umění. Veřejnosti se Kunsthalle Praha oficiálně otevřela 22. 2. 2022, kdy svůj provoz zahájila rozsáhlou multimediální výstavou Kinetismus: 100 let elektřiny v umění (22/2–29/8/2022).

O umělci

Ondřej Zunka je digitální umělec a kreativní ředitel Zünc Studio. Po dokončení studia ekonomie a systémového inženýrství začal experimentovat s 3D softwarem a digitálním uměním. Spolupracoval s řadou designových studií po celém světě a stal se uznávaným v oblasti komerčního designu. Patří mezi nejúspěšnější české umělce pracující s fenoménem NFT, který přináší nové způsoby nákupu a prodeje umění. Ve své umělecké tvorbě využívá pohlcující fotorealistickou estetiku. Žije a tvoří v Londýně pod hlavičkou kreativního studia Zünc. Studio spolupracuje se světovými značkami jako je Nike, Prada, The Future Laboratory, Adidas, SPACE10 či Lexus a snaží nacházet spojení mezi designem, současnými technologiemi, kulturou i inspirující přírodou.

Podporuje

  • Partner instalace

    Kunsthalle Praha