I’m Leaving the Body / 2019

není vhodné pro epileptiky

Galerijní zóna

Invalidovna

19:00 - 24:00

placená instalace

Sdílet

Autor

Big Light (CZ)

Globální iniciativa Big Light má pravděpodobně mnohem starší kořeny, než jsme si doposud mysleli. Svědčí o tom nečekaný nález série artefaktů z doby baroka, které byly ukryty pod povrchem dvora karlínské Invalidovny a v místním vojenském archivu. Na místě pracují umělci Federico Díaz, Rafani, JM Ledgard, Dmitrij Nikitin, Jan Hladil, Petr Pufler, Jonáš Rosůlek a Alan Tois, které projekt Big Light vyzval k nelehkému úkolu: pomoci pochopit a představit veřejnosti tento nový objev.

Rozsáhlý barokní komplex navržený architektem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem, který byl dokončen roku 1737, se dnes nachází ve stavu příprav na důkladnou rekonstrukci. Během průzkumných prací byla v archivu nalezena barokní rytina představující jakousi komplikovanou festivitu. Zobrazená ceremonie se odehrávala v roce 1738 právě v objektu původního lazaretu Invalidovny a některé její prvky ji jasně spojují s Big Light. Objekty objevené na dvoře byly již vyjmuty z archeologického naleziště. Jedná se zejména o monumentální sochařské ztvárnění šestiprsté ruky znaku Big Light. Na jejím povrchu byl spolupracujícími umělci odkryt zcela patrný nápis „Lumen Magnum“, tedy Big Light v latině. Oslovení umělci strávili na místě několik měsíců, během kterých se pokusili pátrat po významu jednotlivých zobrazení. Naleziště je nyní poprvé otevřeno veřejnosti a návštěvník tak může zavítat na dvůr Invalidovny a prozkoumat stále aktivní archeologický průzkum s roboty, kteří odhalují vrstvy zeminy. Ceremonii, kterou umělci vyčetli z grafik zde přenášejí do současnosti za pomocí kadidlového dýmu, laseru, a ruchů a zvuků od umělecké skupiny Rafani. Nenechte si ujít možnost stát se jedněmi z prvních smrtelníků, kteří spatří nečekané karlínské nálezy. Následujte ruku, kterou vám podáváme.

Vstupenky do Galerijní zóny jsou k zakoupení online i na místě na všech galerijních lokacích a infopointech za 250 Kč. Děti od 6 do 15 let a senioři od 65 let mají slevu 50 Kč. 

Partner instalace