Planetum × Signal Productions (CZ) → Radikální kompromis

16:00 → 24:00, intervaly: 20 minut
  • 3 Holešovice
  • 360° dóm projekce

O projektu

Film Radikální Kompromis poukazuje na téma evropské energetiky v kontextu globální environmentální krize. S využitím nerostného bohatství přišlo období globálního růstu. Nastal ale také negativní dopad období antropocénu. Kvůli názorové rozpolcenosti společnosti je závislost na fosilních energetických zdrojích stále výrazná. Změna v přístupu je pomalá. Urgentní a radikální řešení ovšem nabízejí prostor pro dlouhodobé nedostatky. Má-li tedy změna proběhnout a být dlouhodobě efektivní, musíme kolektivně zvážit veškeré její socioekonomické a environmentální závislosti a začít jednat. Potřebujeme radikální kompromis.

Film komentuje situaci vizuální abstrakcí, které bylo dosaženo využitím leteckých záběrů v kombinaci se snímky hornin pořízených elektronovým mikroskopem a digitální 3D manipulací lokací. Doprovázen je hudbou doplněnou terénními nahrávkami, která je reprodukována na sedmi kanálovém surround sound setup.

O umělci

Projekt Radikální kompromis vznikl ve spolupráci Daniela Červenky, Signal Productions a Planetum (Planetárium Praha). Je společným dílem kolektivu autorů ve složení multidisciplinární producent Daniel Červenka, kurátor Signal Festivalu a vizuální umělec věnující se světelnému umění Marek Šilpoch, hudební skladatel a umělec Oliver Torr, digitální umělec Pavel Karafiát a hlavní dramaturg Planetária Praha, producent a umělec Martin Fuchs. Tématiku problému povrchových dolů a jejich obnovu umělci konzultovali s environmentálním ekonomem Tomášem Baďurou. Velké díky za pomoc patří také Dominikovi Červenkovi a Františku Svěrákovi, kteří se podíleli na vzniku filmu.