Desilence (SP) → The Rhytmn of the Ocean

19–24
  • 8 Centrum
  • Videomapping

O projektu

Videomapping vytvořený španělsko-dánským studiem Desilence pro budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí je monumentální, dynamickou freskou zobrazující procesy a rytmy v hlubinách oceánu. Desilence zvou diváky na výpravu za hranice běžných zkušeností a za temnými podmořskými proudy, které v pravidelných intervalech unášejí životně důležité zdroje. Projekce je vizuálním koncertem a tanečním rejem barev a současně překvapuje zvukovým designem analogového syntezátoru americké hudebnice Suzanne Ciani. Sledujícím je tak zprostředkován strhující pohled na jeden z nejdůležitějších faktorů zachovávajících rovnováhu klimatických parametrů, nezbytných pro udržení životních podmínek na planetě, jako na divoký a nespoutaný živel. Paradoxem zachování rovnováhy je totiž neustálý pohyb.

Umělec*kyně

Tvůrčí dvojici Desilence sídlící v Barceloně tvoří Tatiana Halbach (Španělsko) a Søren Christensen (Dánsko). Desilence jsou multidisciplinárním studiem, které od roku 2005 vytváří audiovizuální performance, umělecké instalace a projekční scénografie k muzikálovým či tanečním představením. Desilence vyznávají lásku k malování a pohybu, kráse skryté v rodícím se nápadu a píli při snaze dosáhnout rovnováhy. Výzkum a kreativitu propojují s pečlivou péčí o detail a propracováním tvůrčích procesů každého projektu.

Držitelka pětinásobné nominace na cenu Grammy, průkopnice elektronické a syntetické hudby Suzanne Ciani je jednou z nejvýraznějších tvůrkyň současné hudby. Komponuje a hraje pomocí syntezátoru Buchla, který vytvořil v 60. letech 20. století Don Buchla. Mezi řadou ocenění je výrazná např. cena Moog Music Innovation Award, kterou obdržela v roce 2017 na festivalu elektronické tvorby Moogfest jako první žena v historii. 

Lokalita

Budova Městské knihovny na Mariánském náměstí je i díky křižovatce ulic jedním z již tradičních nejrušnějších bodů Signal Festivalu. Střídmá novoklasicistní budova tentokrát tvoří dokonalý protipól dynamickému videomappingu vln oceánu, který je promítaný na její fasádu. Právě velkorysý prostor fasády, kterou navrhnul ve 30. letech František Roith, z knihovny udělal jednu z nejmodernějších budov tehdejší Evropy. Její jednoduchou objemnost vyvažují prvky art deca, které se nacházejí uvnitř. Zvenku se jedná o historické, a přitom nezvykle moderní velkoplošné plátno, ideální pro dynamickou projekci od Desilence.

  • Partner instalace

    Česká televize

  • Partner instalace

    Ramon Llull institut

  • Za podpory

    Christie Digital

  • Za podpory

    Moje Mariánské

  • Za podpory

    Praha 1

  • Za podpory

    Městská knihovna v Praze