Sv. Lucie: GHMP x Signal Festival

Zámek Troja
12. – 13.12. 2023
17:00 – 0:00

Vstup zdarma

Galerie hlavního města Prahy a Signal Festival přináší jedinečný zážitek v prostředí barokního klenotu na břehu Vltavy – Zámku Troja . Svátek svaté Lucie, který spadá na 13. prosince, je dle lidové pranostiky spojován s nejdelší nocí v roce.

Idea projektu je postavena na propojení rafinované krásy baroka – opulentní nádhery i geometrického řádu – a současného umění využívající aktuální technologie a přístupy. Chceme ukázat zámek, jeho fascinující architektonické detaily či sochařskou výzdobu i zahrady v novém světle, jako živoucí, inspirativní struktury. Tato novodobá barokně-digitální slavnost světla umožní vidět a pochopit principy barokního umění jinak než běžným, racionálním pohledem.

2 DNY, 4 INSTALACE

Karel Šimek (CZ) → Event Horizon

Event Horizon alias horizont událostí černé díry je v astrofyzice hluboký a podmanivý pojem. V tomto bodě je časoprostor tak silně zakřivený, že se z něj nemohou vymanit ani ty nejrychlejší částice. Horizont událostí definuje „bod, odkud není návratu“, kde jsou objekty vstupující do této oblasti neúprosně přitahovány k singularitě černé díry, nekonečně hustému jádru.

photo by Tomáš Slavík

Chris Salter (CH), Alexandre Saunier (FR) SNN#2

SNN#2: Light/Space/Prop je dynamická, velkoplošná světelná a zvuková instalace ve veřejném prostoru, která vychází z principů světelné hry Lászlóa Moholy-Nagye z 20. let 20. století o novém „elektrifikovaném pohyblivém obrazu“. Jedná se o série pomalu modulovaných světelných obrazů, které jsou zkreslené čočkami připevněnými k pěti pohyblivým světlům. Moholy-Nagy popsal nový druh světelného prostředí, kde se „světlo a pohyb opět stávají prvky tvorby“. SNN#2 přenáší tuto vizi do našeho nového algoritmického strojového věku a vytváří neustále se měnící, téměř kontemplativní prostředí, které radikálně zpomaluje naše vlastní vnímání prostoru a času.

photo by Dušan Vondra

Klára Horáčková (CZ) → Ghost in the Machine

Ghost in the Machine je kinetická instalace, skládající se z konstrukce a mohutných fasetovaných válců, pokrytých zrcadlovými plochami. Válce se otáčejí kolem své osy v naprogramované choreografii a vytvářejí dojem, jako by se na diváky neúprosně valily. Projekce vycházející ze záznamů demonstrací, jež se částečně zachycuje na fasetách zrcadel, se zčásti odráží mezi diváky čímž je začleňuje do děje. Záměrem instalace je vyvolat v divákovi dojem, že se stává součástí události, která ho přesahuje, fascinuje a vzrušuje.

photo by Tomáš Slavík

Jan Poš (CZ) → Kolektor

Site-specific instalace s názvem Kolektor metaforicky rozvíjí význam kašny, ve které je situována. Z historického hlediska představovaly studny velmi důležitý městský prvek, který fungoval jako hlavní zdroj pitné vody. Tato čistě praktická funkce však byla později nahrazena, studna se proměnila v kašnu a získala nový reprezentativní význam jakožto technologický div a symbol pokroku. Dočasná světelná instalace představuje technologickou metaforu vody, která ve fontáně běžně proudí. Fontána díky svému umístění představuje středobod areálu a místo původní praktické funkce zadržování vody získala funkci spíše symbolickou až spirituální, hromadící jistý druh energie. Kolektor symbolicky zobrazuje právě tyto proměny a vztahy mezi vodou a energií.

photo by Tomáš Slavík

MAPA AREÁLU

Vyrazte na akci bezpečně s Liftagem! S pomocí kódu SVATALUCIE získáte v aplikaci Liftago slevu 100 Kč na jízdu, se kterou se můžete dostat přímo před brány zámku.