← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Festivaly světla ve světě → co navštívit

28. 1. 2024 → Signal Spotlight

ILO (International Light Festivals Organization) je celosvětová síť festivalů světla, akcí se zaměřením na světelný design ve veřejném prostoru spojující odborníky na světelné umění. Tato aliance festivalů a odborníků sdílí na svých pravidelných setkáních své odborné znalosti, inspiraci a informace na mezinárodní úrovni. Vytváří platformu pro koprodukci, výzkum a komunikaci.

V lednu jsme navštívili festival světla LUX Helsinki a se zástupci této organizace se potkali. Přinášíme vám tedy festivaly, které by neměly uniknout vaší pozornosti a můžete je v následujících týdnech navštívit.

VILNIUS LIGHT FESTIVAL → 25 – 28 01 2024

Festival světla v litevském Vilniusu představí pátý ročník. Při této příležitosti oslaví 700. narozeniny tohoto města a to prostřednictvím moderních světelných instalací, umění nových médií a syntézy architektury a světla proměňující Staré město a centrální část města. Festival trvá tři dny a letos se zaměří na téma budoucnosti. Ústředním místem, které se propsalo také do vizuální identity festivalu je Vilniuská televizní věž, která je viditelná téměř z každé části hlavního města a je dokonce zařazena do světového žebříčku nejnavštěvovanějších nejvyšších budov.

Sedmnáct originálních dynamických, konceptuálních instalací představí již 25. ledna, v programu se představí zvukové instalace, videoprojekce i interaktivní instalace.

WEB → lightfestival.lt

LUNA FESTIVAL → 26 01 – 11 02 2024

Luna je nizozemský světelný festival pořádaný nadací Media Art Friesland, která představuje současné umění širokému publiku na severu Nizozemska. Festival se zaměřuje mimo jiné na rozvoj mladých a začínajících talentů v rámci projektu LUNA Young Masters, od roku 2016 pořádá LUNA Nights v rámci kterých na mnoha místech v centru Leeuwardenu představuje světelné, zvukové i performativní umění lokálních i zahraničních umělců. Součástí festivalu je také doprovodný program s podtitule LUNA Currents, který slouží jako místo mezioborového setkávání a workshopů.

Letošní festival se uskuteční od 26. ledna do 11. února s nosným tématem “Nic se nemění” – jedná se o pesimistický a chmurný pohled na život, individuální vnímání, který si klade za cíl otevřít otázku změny či vlivu na aktuální dění (válka, pandemie, inflace a další věci, se kterými se musíme vyrovnávat).

WEB → mediaartfriesland.nl

LUNA NIGHTS → ENCOR STUDIO 2024
© Luna Friesland
YOUNG MASTER // MARIA STUUT (2024)
© Luna Friesland

COPENHAGEN LIGHT FESTIVAL → 02 – 25 02 2024

Copenhagen Light Festival je roční festival světla, který proměňuje tichou a chladnou zimní tmu v unikátní oslavu světelného umění, light designu a iluminace v centru Kodaně. Během tří únorových týdnů festival představí širokou škálu světelných děl, jako jsou sochy, instalace, projekce, videomapping, eventy a iluminace, vytvořených jak zavedenými, tak začínajícími světelnými umělci, světelnými designéry, studenty a uměleckými organizacemi. V letošním roce festival nabídne celkem 5 venkovních uměleckých děl.

WEB → copenhagenlightfestival.org/en

Daniel Popescu (RO) → In-Between (2024)
© Copenhagen Light Festival
Nicolas Paolozzi (FR) → Lotus (2024)
© Copenhagen Light Festival