← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Kdo je letos ve finále Ceny Neon?

31. 8. 2023 → Signal 2023

Co je Cena Neon?

Jedná se o partnerský projekt Signal Festivalu a společnosti Pražská plynárenská, který má za cíl podporu a propagaci začínajících umělců zaměřených na digitální technologie, animaci, motion design a 3D animaci. Vítězné dílo třetího ročníku budete moci zblízka prozkoumat na letošním Signal Festivalu, stejně tak jako minulý rok projekt digitální umělkyně Julie Dítětové.

© Julie Dítětová „Programming Patterns“

Kdo je ve finále?

Filip Trubač přináší potemnělou vizi světa odehrávající se ve fiktivním labyrintu, v němž divák prochází systémem chodeb a nachází střípky skutečnosti zahalené do formátu digitální reprodukce.

Jan Slanina provádí umělecký výzkum paměti místa – Jáchymov zde figuruje jako místo, kde se potkává tradice hornictví s historií otřesných zážitků pracujících v uranových dolech v 50.letech. Světelnou plastikou se snaží upozornit na staré křivdy a vrátit vzpomínky pamětníků do přítomnosti

Kamil Ansorge navazuje ve svém projektu na interaktivní projekce, které reagují na diváka. Jeho snaha dotvořit hudební atmosféru známé kapely Island Mint dala vzniknout vizuálnímu systému, který lze použít i pro živé ovládání..

Karim Tarakji propojuje umělecký a vědecký přístup k tvorbě – vytváří unikátní laserové projekční zařízení, které funguje bez optiky pouze jako reakce mikročástic. Při tom všem elegantně zvládá balancovat na hraně pouťové atrakce se svým dílem zachycujícím postavu slavného zpěváka a jeho popkulturní hit 80. let.

Matěj Martinec se v sofistikovaném 3D díle pouští do kritiky společnosti, která hodnotí člověka jen na základě kariérních úspěchů a neustálého sebepřekonávání, jež pak symbolicky končí na skládce plné šrotu.

Který z těchto finalistů vyhrál Cenu Neon se od nás dozvíte už 6. září.

 

© Matěj Martinec „Doomed to Placehold“
© Karim Tarakji „Red Shift“