← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Poznejte hvězdy zahraničního programu

26. 9. 2023 → Signal 2023

Na Signal Festivalu se snažíme pravidelně představovat to nejlepší, co nabízí tuzemská i zahraniční umělecká scéna a podporovat tak všechny nadějné tvůrce. Díky mezinárodní spolupráci můžeme poskytnout ideální prostor pro společnou inspiraci a tvorbu a představit vám tak výběr toho nejlepšího, co pole digitálního umění a technologií aktuálně nabízí. V rámci 11. ročníku Signal Festivalu se můžete těšit na sedm předních představitelů současné zahraniční novomediální scény. Zahraniční program Signal Festivalu 2023 vzniká díky podpoře Nadace PPF, která usiluje o větší zapojení české kultury do mezinárodního kontextu a věří, že je důležité obohacovat naši uměleckou scénu inspirací ze světa. Na koho se můžete těšit?

Zahraniční hvězdou jedenáctého ročníku se stane mexický umělec Rafael Lozano-Hemmer. Jeho interaktivní dílo Thermal Drift, které bude k vidění na Lyčkově Náměstí, snímá prostřednictvím termokamer tělesnou teplotu návštěvníků a tu převádí do dynamické velkoformátové projekce. Diváci se tedy kromě pozorovatelů instalace stávají zároveň i tvůrci svých vlastních portrétů.

Rafael Lozano-Hemmer „Thermal Drift“

Do Prahy zavítá i norsko-portugalské studio Entangled Others, které před centrálou pojišťovny Kooperativa ve videích s názvem Sediment Nodes promítne mikroorganismy vygenerované umělou inteligencí. Patronem díla je pojišťovna Kooperativa, která je dlouholetým partnerem Signal Festivalu.

Entangled Others „Sediment Nodes“

Galerijní zóna dále uvede španělské audiovizuální studio Playmodes, které představí v Hale 13 Holešovické tržnice největší instalaci letošního ročníku dosahující délky 25 metrů a šířky přes 12 metrů s názvem Horizon. Návštěvník před ní zažije pocit mizejícího a pulzujícího horizontu.

Playmodes „Horizon“

Hned na dvou lokacích se můžete těšit na dechberoucí videomapping. Dílo Luminary Glyphs maďarského umělce Andráse László Nagy vůbec poprvé rozsvítí budovu Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Mezi jednotlivými projekcemi můžete shlédnout speciální spot odhalující novou hru od PlayStation. Na její prezentaci se podílel umělec Jan Hladil. Ikonický kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí oživí japonské studio Flightgraf s instalací Echo. Čekání na projekci si můžete zkrátit interaktivním odpočtem od Mercedes-Benz, na kterém se podílí kreativní studio 3dsense.

András Laszló Nagy „Luminary Glyphs“

Jak bude zářit barokní Invalidovna v podání polského kolektivu Ksawery Komputery s interaktivní světelnou instalací FLUX 2023, kterou budou moci návštěvníci ovládat pomocí vlastních gest a hlasu? Pořiďte si vstupenku Signal Plus nebo Signal VIP a zjistěte to od 12. do 15. října na Signal Festivalu.

photo by Juan Carlos Ariano / Ksawery Komputery „FLUX 2023“