← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Seznamte se s Nezmarem, vítězným dílem Signal Calling 2022

25. 5. 2022 → Signal Calling

Představujeme vám první instalaci jubilejního 10. ročníku Signal Festivalu. Dílo s názvem Nezmar, které bylo vytvořeno triem Ondřej Drahokoupil, Vítězslav Plavec a Filip Zeman, vyhrálo náš letošní open call Signal Calling. 

Inspirací pro tuto instalaci je schopnost živých organismů různými způsoby reagovat na okolní prostředí, ať už je to pohyb rostlin za světlem, nebo složitější reakce živočichů v případě nebezpečí. 

Nezmar je objekt na půl cesty mezi domestikovaným organismem a oživlým strojem, který si vymezuje svůj osobní prostor a svou reaktivností ho chrání. Nejen že se projevuje živě, ale uvnitř sebe má zakonzervovanou esenci života v podobě roztoku extrahovaného chlorofylu. Ten ji díky fluorescenci slouží jako další obranný mechanismus.

Estetika objektu láká člověka k interakci, i když je jeho odezva negativní. I nežádoucí interakce může vytvářet něco zajímavého.

Odborná porota složená ze zástupců Signal Festivalu a PrusaLab vybírala z desítek zaslaných návrhů. Nezmar nás zaujal jak propojením umění s přírodou a vědeckými poznatky, tak promyšlenou konstrukcí.

PrusaLab, se kterým letos spolupořádáme open call již počtvrté, zajistí materiál,  technologické kapacity, zázemí i výrobní podporu.

Jak bude instalace zářit v reálu? Přijďte na letošní Signal Festival 2022, který proběhne od 13. do 16. října, a přesvědčte se sami.