Pavla Beranová & Julie Boniche (CZ/FR) → Papillon de nuit /2013

O projektu

Papillon de nuit. Noční motýl. Můra. Právě tento nepatrný tvor se stal naší inspirací, neboť jeho instinkty, vnímání prostoru a orientační smysl jsou spojeny se světlem. Světlo provází můry celým životem až do smrti.

Obyčejný večer, kdesi uprostřed města. Noční chodci. Světlo prokousává tmu. Jsou zde můry, víří kolem luceren. Přitažlivost, která je nepochopitelná, je dovádí na hranici světla, odkud se občas vrací zpět.

Důvěra, zmatení, přitažlivost, pokušení a zkoušení. Přechody ze tmy do světla, z jedné skutečnosti do jiné.

O umělci

Během studií ve Francii se Pavla Beranová nadchla pro světlo. Po návratu domů studovala Masarykovu Univerzitu v Brně a VŠUP v Praze. Pracovala jako osvětlovačka v Divadle Archa a měla příležitost podílet se na mnoha projektech současného divadla, tance a výtvarného umění v Čechách i v zahraničí spolu s respektovanými osobnostmi v oboru. Podílí se na projektech na pomezí performancí a výtvarných instalací, ve kterých využívá různorodá média i technologie.

Původem z Paříže, Julie Boniche v současné době žije v Brusselu. Vystudovala ESAG Penninghen v Paříži – obor interiérová architektura a získala magisterský titul v oboru světelného designu v Madridu. Poté měla možnost spolupracovat s mnoha inovátory v oboru. Experimentuje s různými médii – světlem, prostorem, videem a fotografií a podílí se na vytváření instalací, divadelních her, performancí. Zabývá se především světelným designem.