Juha Rouhikoski (FI) → KLANGFARBE / 2016

O projektu

Projekt Klangfarbe využívá jednu z mnoha místních pasáží, oblíbených zkratek spěchajících Pražanů. Vznikl v ní tunel zalitý barvou a světlem, který návštěvníky doslova vtahuje do úzkého koridoru a odtržením od reality rušného velkoměsta jim zprostředkovává jim jedinečný zážitek osobního procítění světla a barev.

Juha Ruhikovski pracuje s velmi intenzivním světlem, kterým návštěvníky zcela oslňuje. V okamžiku, kdy jeho instalace zhasne, vzniká v očích diváků nová světelná hra, jejímiž spoluautory jsou jejich vlastní sítnice. Jakmile se tunel znovu rozsvítí, propojí se s touto iluzí a společně vytvářejí originální a neopakovatelné představení.

O umělci

Finský umělec Juha Rouhikoski neustále hledá cesty a možnosti, jak pracovat s neviditelnou i viditelnou vlnovou délkou světla. Jako světelný designér pracoval s mnoha různými produkcemi od architektonického osvětlení po scénická světla a díky tomu měl příležitost prozkoumat všechny možnosti světla i lidského zraku.

Jeho tvorbu nejlépe definují slova jako redukce prostoru, neobjektivita a minimalismus. Bezpodmínečným východiskem jeho děl je vidění a cítění světla v jeho ryzí podstatě.
Rouhikoski už své práce kromě Finska představil mimo jiné v Paříži, Nepálu nebo Stockholmu. V současné sobě pracuje na uměleckém výzkumu pro svůj doktorát na Finské akademii výtvarného umění v Helsinkách.