Maotik (FR) → LIGHT SOWERS / 2016

O projektu

Podzimní večery bývají chladné, letos se ale přesto zaplní hejnem světlušek. Maotik se inspiroval mystickou atmosférou, kterou tato téměř pohádková stvoření přinášejí do běžného světa. Vytvořil tak poetickou instalaci, která si pohrává se způsobem vzájemného dorozumívání mezi nespočtem světlušek.

Light Sowers je interaktivní instalace a je tak na návštěvnících festivalu, aby lasery, které ji rozsvítí, uvedli do chodu. Stovky ztichlých a ztlumených objektů se tak jedině jejich přičiněním promění v živý svět cvrlikajících nočních tvorů a sami návštěvníci se tak pouhým pohybem ruky mohou stát zdrojem světluščího světla.

O umělci

Za pseudonymem Maotik se skrývá Mathieu Le Sourd, umělec žijící a tvořící v Montréalu,. Zaměřuje se především na multimediální instalace a show, které silně působí na své diváky. V minulosti například vytvořil monumentální projekt na novém terminálu losangeleského letiště, nebo projekce pro světové turné skupiny Nine Inch Nails. Zkoumá vztah mezi uměním, vědou a technologií, při čemž vyhledává spolupráci s odborníky napříč těmito disciplínami. Své projekty už představil například v Rio de Janeiru, v Moskvě, v Mexiku, nebo v Montrealu.