Can Buyukberber & Yagmur Uyanik (TR) → MORPHOGENESIS / 2016

O projektu

Výraz morfogeneze představuje biologický proces, který způsobuje, že organismy získávají konkrétní tvary. Duo tureckých umělců Can Buyukberber a Yagmur Uyanik se inspirovali touto fascinující přírodní schopností sebeorganizace a vytvořili představení sestávající z nepřetržitého přelévání základních geometrických tvarů a vzorů. Ty postupně vytvářejí jakýsi vlastní stavební systém, který utváří prostor kolem návštěvníků SIGNAL Dome tak, že je zcela pohltí. Cílem této audiovizuální cesty různými aspekty fyzikálního a biologického světa je upozornit na vzájemnou propojenost všech složek přírodní síly skrze čas a prostor.

O umělci

Yagmur Uyanik je architektka, ale profesionálně se věnuje i novým médiím, zvukovému a výpočetnímu designu a výrobním technologiím. Její konceptuální tvorba zahrnuje především objekty a instalace, které si pohrávají jak se zvukovou, tak s prostorovou složkou.

Specialitou umělce a režiséra Cana Buyukberbera je výtvarné umění, motion grafika a audiovizuální performance. V San Franciscu pracuje zejména na projektech, které pomocí zvuku, světla a prostoru vtáhnou diváky do své virtuální reality. Can je na scéně světelného umění známým jménem a svou tvorbu už představil na festivalech napříč kontinenty.
Yagmur i Can získali prestižní Fullbrightovo stipendium a díky němu v současné době studují fakultu umění a technologií na San Francisco Art Institute.