Ryoichi Kurokawa (JP) → Constrained Surface

O projektu

Instalace Constrained Surface se zabývá tématem takzvané synestezie. Tento lékařský termín označuje stav, kdy podněty jednoho lidského smyslu mohou ovlivnit vnímání jiného smyslu. V takových případech lidé třeba cítí chuť čísel nebo slyší barvy. Ryochi Kurokawa tuto problematiku převádí do světa technologií a umění a vytváří prostředí, ve kterém jednotlivé smyslové prožitky staví k sobě tak blízko, že vydávaný zvuk nelze popsat bez použití dalších smyslů – hmatu, zraku i čichu. Jinými slovy, pomocí světla, barvy, zvuku a pohybu přináší Constrained Surface synestetický zážitek.

K tomu, aby v divácích tento zážitek vyvolal, má Ryochi Kurokawa dost omezené možnosti. Je limitovaný hranicemi projekční plochy podobně, jako bývají malíři limitováni svým plátnem. Po ruce má ale dva mocné prostředky: nejnovější technologické poznatky a – především – umění.

Credits:

Concept, direction, composition, programming, design: Ryoichi Kurokawa

Programming: Hiroshi Matoba

Producer : Nicolas Wierinck

Produced by Studio Ryoichi Kurokawa

Commissioned by Espacio Fundación Telefónica Lima

Courtesy of White Circle

O umělci

Japonský umělec Ryochi Kurokawa pracuje s různými médii a technikami od instalací, přes nahrávky až po koncertní představení, ve středu jeho pozornosti je ale téměř vždy fenomén audiovizuální produkce. Poslední roky žije a tvoří v Berlíně, oblibě se ale těší po celém světě. Z výstav a festivalů ho dobře znají návštěvníci Tate Modern, Benátského Bienále, pařížského Palais de Tokyo nebo německého Transmediale.

http://www.ryoichikurokawa.com/bio.html

Podporuje

  • NG