Eva Jiřičná (AI-DESIGN) (CZ) → A co kdyby to byla pravda

  • Instalace

O projektu

Vojanovy sady zasáhl meteorit. Nikdo netuší, kde se vzal a proč. Vesmírné těleso však dosahuje neobyčejně krásného tvaru se zvláštním atmosférickým světlem. Objevují se zde dohady, že meteorit nedopadnul náhodou, ale byl směřován na jasně určené místo, a to pomocí neobvyklé telepatické komunikace. Účel jeho přítomnosti zní zdánlivě jednoduše: nastolit pořádek, který je již nějakou dobu tolik potřeba. Nevhodné chování a činy je totiž nutné ihned napravit či změnit. Tajemný meteorit disponuje mnoha vlastnostmi, jež jsou na naší planetě neobvyklé, či řekněme nezvyklé. Jednou z nich je neviditelnost. Chce-li totiž návštěvník meteorit spatřit, musí se napřed zjevit sám sobě v instalovaném zrcadle a zpytovat svědomí. Je-li nevinen a očištěn od veškeré nepravdy či nepoctivosti, meteorit je mu odhalen v celé své kráse a vesmírné působivosti. Je-li však tím, kdo způsobuje nepořádek a ztěžuje život svým bližním, měl by se držet raději v pozadí. Nevíme sice, co se může stát, ale přesto. Co kdyby to byla totiž pravda?

Hudbu k této instalaci vytvořil český producent dné. Jeho převážně instrumentální tvorba pohybující se na vlnách ambientu se vyznačuje charakteristickými zvuky klavíru, tleskáním a ruchy z ulic.

Jeden z hlavních komponentů instalace, zdroj atmosférického světla, zapůjčí česká společnost LASVIT, která je partnerem této instalace.

Vstupenky do Galerijní zóny jsou k zakoupení online i na místě na všech galerijních lokacích a infopointech za 250 Kč. Děti od 6 do 15 let a senioři od 65 let mají slevu 50 Kč. 

O umělci

Eva Jiřičná je světově nejuznávanější architektkou českého původu. Typická je pro ni architektonická všestrannost, soulad mezi formou a funkcí, ale i důraz na uplatnění skla a kovu v odvážných konstrukcích, díky nimž se do nitra staveb dostává přirozené světlo. Se svým pražským i londýnským ateliérem dává podobu mnoha interiérům i rodinným domům, projektuje veřejné budovy různého zaměření, mezi nimiž můžeme nalézt knihovnu, hotel, univerzitu, kongresové centrum či dopravní terminál. Jiřičná se stala významnou představitelkou high-tech stylu, v němž však nechybí prostor pro jistou tvarovou eleganci, jemnost či lehkost výrazu.

Podporuje

  • Radiožurnál

  • Lasvit

  • AGC