Laterna magika (CZ) → LUNAtic

19:00 - 24:00
  • Performance

O projektu

Laterna magika a Signal Festival uvádí divadelně-taneční inscenaci režisérky Miřenky Čechové a vizuálního umělce Erika Bartoše. Jedná se o první velkou spolupráci festivalu a Národního divadla.

Duševní svět umělce je zahradou temných i prosvětlených zákoutí, útočištěm imaginace, klidným spočinutím i bující změtí fantaskních obrazců. Hranice mezi všední realitou a vzrušujícím iracionálnem je stejně tenká jako hranice mezi „prorokem“ a „šílencem“. Prozkoumejte s námi vnitřní svět umělkyně, v jejímž díle se zračí čirá genialita, stejně jako nekonečná temnota. Jedna performerka a tepající zdi kostela svaté Kateřiny Alexandrijské v Kateřinské zahradě na Karlově náměstí. Inspirace v poezii francozské básnířky Joyce Mansourové a české surrealistické básnířky Jany (Honzy) Krejcarové. To vše je snový LUNAtic.

Jak tenká je hranice mezi skutečným a fiktivním? Co vidí umělci v okamžiku tvorby a do jakých paralelních světů se uchylují? Co ještě je světem imaginace a co se již přelévá do naší žité, fyzické reality? Jak vypadá zápas umělkyně s vlastním dílem? Otázky nikdy neustávají.

Performance začíná vždy od 19:00 a opakuje se každých 20 minut.  Speciálně pro Signal VIP proběhne performance každý festivalový večer od 18:30.

O umělci

Signal Festival a Laterna magika navazují na úspěšnou loňskou spolupráci. Laterna magika je multimediální a multižánrové divadlo. Je jedním ze souborů pražského Národního divadla a působí v prostorách Nové scény ND. Svým unikátním přístupem k divadelní poetice si vytvořila světové renomé. Její základní princip, tedy interaktivní propojení filmové projekce s pohybem a hereckou akcí, postupně doplnily nové technologie, například digitální projekce nebo nová média včetně realtimových programovatelných softwarů. V inscenacích Laterny magiky se propojuje multižánrovost skrze pohyb, tanec, hlas, slovo, hudbu i výtvarné prvky, které jsou jejím jedinečným a neoddiskutovatelným podpisem. Od ledna 2021 je novým uměleckým šéfem Laterny magiky Radim Vizváry. Jeho vizí je multižánrové divadlo, které bude více experimentovat s novými technologiemi, naváže mezioborové spolupráce a vydá se i mezi další diváky cestou site specific projektů a intervencí ve veřejném prostoru.

Tereza Vejvodová je filmová režisérka, scenáristka a multimediální umělkyně. Vystudovala hranou režii na FAMU, v tvorbě ji ale zajímá spíše experiment s hranicemi filmového média, především jeho styčné plochy s výtvarnými a hudebními postupy. Věnuje se zejména nezávislé filmové tvorbě, ale i video instalacím pro divadlo a galerijní prostory.

Podporuje

  • Partner instalace

    Vision Factory

  • Partner instalace

    Národní divadlo

  • Za podpory

    Všeobecná fakultní nemocnice v Praze