Flightgraf (JP) → Echo

19:00 - 24:00
 • Karlín/Holešovice
 • Videomapping

O projektu

Projekt Echo, který vznikl speciálně pro Signal Festival 2023, přináší čerstvý vítr do žánru videomappingu. Příroda, životní prostředí, propojení člověka s neviditelnými, a přesto životně důležitými přírodními procesy. To vše jsou motivy, ze kterých vychází projekce na Karlínském náměstí. Průčelí kostela sv. Cyrila a Metoděje se proměňuje v rezonující ekosystém vazeb, v němž se proplétají přirozené a rituální děje tolik potřebné pro rovnováhu našich životů a celé lidské kultury.

Vše ale není tak idylické. Jedním z rizikových faktorů, který by podle vědců mohl ohrozit množství žijících druhů či samotnou existenci většiny současného života na Zemi, je nadměrné množství oxidu uhličitého v atmosféře. Velkými skladišti nebezpečného plynu jsou oceány. Ty jsou ale plné života.

Fytoplankton je nejstarší společenstvo mikroorganismů, které vznikly před třemi miliardami let. Je součástí potravinového řetězce v moři, podílí se na koloběhu života a uhlíku na Zemi. Právě fytoplankton totiž absorbuje oxid uhličitý do moře, čímž snižuje jeho úroveň v atmosféře. Toto neviditelné a zdánlivě náhodné dobrodiní, jež se skrývá hluboko pod hladinou moří, pomáhá i nám, lidem. Všichni jsme totiž spojeni jakýmsi nepravděpodobným vláknem života. Jsme součástí ekosystému.

Doporučení: Zkraťte si čekání mezi videomappingy interaktivní hrou s Mercedes-Benz.

Pauza mezi projekcemi trvá 15 minut.

O umělci

Flightgraf je audiovizuální studio, které vzniklo v Tokiu v roce 2013. Mezi jeho poslední výrazné projekty patří například monumentální videomapping Sand of Light pro Katar 2022 nebo dílo Dear Plastics pro Milano Design Week 2022. Vedle uměleckých instalací se Flightgraf zabývá také projekty pro koncertní a divadelní pódia po celém světě.

Kento Tomiyoshi je zakladatel a ředitel studia, vizuální umělec, motion graphic designér, produktový designér a tvůrce počítačových animací. Působí také jako pedagog na katedře Life-Design Toyo University a na katedře umění Nihon University.

Makoto Shozu je sound designér, hudební skladatel a koncept designér. Po studiu hudební školy v Německu pracoval pro Wave Studios, později pro filmovou produkci a zábavní průmysl. Jeho tvorba byla prezentována na filmových festivalech v Cannes, Mnichově či Hamburku. Od roku 2016 vytváří zvukový design pro projekty Flightgraf.

Podporuje

 • Patron instalace

  Mercedes-Benz

 • Za podpory

  Praha 8

 • Za podpory

  Římskokatolická farnost sv. Cyrila a Metoděje

 • Za podpory

  Christie Digital