Václav Mlynář & MONUMENT Office (CZ) → Kaluže

19:00 - 24:00
 • Centrum
 • Instalace

O projektu

V kaluži prý vznikl život. Monumentální instalace Kaluže velkoryse pracuje se základními elementy, jako je světlo, voda, pohyb, zvuk a prostor. Její monumentalita ovšem nespočívá ve velikosti, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale spíše v čisté energii volného pádu, tedy v jediné kapce, která ve svém letu nese stovky informací o mnoha různých kvalitách, ze kterých se skládá naše životní prostředí, náš ekosystém.

Padající kapka je spojením vody a zemské přitažlivosti. Gravitace drží náš svět pohromadě. Voda je základní životní zdroj, vertikála představuje směr zemské osy, stín zase nedostatek světla. Obyčejnost kaluže je jen zdánlivá, v každé kapce je obsažen kód vesmíru, její složení není náhodné, její rychlost je měřitelná. A přece je možné ji vnímat jen tak – jako prostou kapku vody.

Precizní designérský přístup Václava Mlynáře a jeho týmu se potkává s tím uměleckým, neefektivním a neúčelovým. Třebaže využívá sofistikované materiály, technologicky složitá řešení či vypracovaný řídicí systém, nabízí i prostou radost z jednoduchosti – právě takovou, jakou lze pozorovat v každé malé kaluži.

Celý vizuální zážitek je doplněný autorskou hudební stopou od Poliny Khatsenko, která skrze hydrofony snímá zvuky kapek a celý zážitek se díky tomu prohlubuje o další smysl.

Instalace se nachází na parkovišti Andaz Hotel Prague.

O umělci

Václav Mlynář je designér a kreativní ředitel. Své zahraniční zkušenosti získal během studií a práce ve Spojených státech amerických, Dánsku a Velké Británii. Magisterský titul získal na Královské akademii umění v Londýně a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V letech 2011–2020 vedl společně s Jakubem Pollágem studio produktového designu deFORM. Od roku 2020 řídí vlastní produktové studio VM a zároveň působí ve studiu MONUMENT Office, orientovaném na interiérovou architekturu. V posledních šesti letech mimo to působí jako kreativní ředitel sklárny Bomma. Od roku 2019 vyučuje produktový design na NC State University v Praze. Již druhým rokem se ve spolupráci s agenturou Signal Creative podílí na tvorbě instalací pro pražský Designblok, které zajímavou formou prezentují nové automobily firmy Hyundai.

Podporuje

 • Patron instalace

  Andaz Hotel Prague

 • Za podpory

  Praha 1

 • Za podpory

  Barrisol