András László Nagy (HU) → Luminary Glyphs

19:00 - 24:00
 • Centrum
 • Videomapping

O projektu

Před mnoha staletími byl svět plný piktogramů a symbolů. Jakmile člověk vynalezl abecedu, započala nové éra komunikační revoluce. Tento monumentální skok položil základy psaného slova a literatury.

Knihovny skrývají sbírky knih nesčetného množství žánrů, období a světů. Nabízejí dobrodružství, vědomosti a představy, které se nikdy nevyčerpají. Když se noříme do stránek knih, naše mysl začne na své vnitřní pláno promítat živé obrazy světů a příběhů. Velmi podobně to dnes dělá vrcholná technologie umělé inteligence. Projekt Luminary Glyphs se pouští do objevování nekonečného potenciálu umělé inteligence vytvářet podmanivé animace na základě vizuálních kvalit symbolů, textů a ASCII znaků.

Videoprojekce na budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí propojuje historii a technologie. Architekturu budovy proměňuje v dynamické plátno. Využívá přitom také programovaná robotická světla, která celou animaci fasády rozšiřují do prostoru.

O umělci

András László Nagy je všestranný umělec, který zkoumá světlo v jeho nejrůznějších podobách. Nagyovo tvůrčí portfolio zahrnuje interaktivní instalace, projekce i kinetické sochy. Ve své tvorbě hledá inovativní vizuální jazyk na poli generativních a interaktivních médií. Jeho umělecký rukopis je jasně rozpoznatelný podle abstraktních a minimalistických prvků.

Gabor Halasz je hudební designér. Stojí za projekty Silicity (se svým bratrem Peterem) a Disandat. Narodil se v Maďarsku, svou hudební kariéru odstartoval sbíráním vinylů a hraním v místních klubech. Později začal pořádat vlastní akce. Přestěhoval se do Budapešti a pak do Londýna, kde se stále více věnoval vlastní tvorbě. V roce 2017 se vrátil do Budapešti, aby zde začal pracovat jako zvukový inženýr v jednom z nejikoničtějších a nejdéle působících maďarských nahrávacích studií vůbec, Supersize Recordings. Spolupracoval s celou řadou vizuálních umělců na nejrůznějších projektech, které byly k vidění v klubech i na festivalech. Jeho zvuk lze popsat jako hybrid terénních nahrávek a hypnotických syntezátorů. Nejvíce ho dodnes baví zvukový design a samplování.

Podporuje

 • Partner instalace

  Česká televize

 • Za podpory

  Městská knihovna v Praze

 • Za podpory

  Moje Mariánské

 • Za podpory

  Praha 1

 • Za podpory

  Christie Digital