Lukáš Dřevjaný, David Minařík, Michal Mitro, Luboš Zbranek (CZ/SK) → Nexus (Signal Calling)

19:00 - 24:00
 • Karlín/Holešovice
 • Instalace

O projektu

Instalace Nexus algoritmicky roste v čase a prostoru. Podobně jako rizoma, mycelium nebo lidské i nelidské neuronové sítě si také jednotlivé buňky tohoto digitálního mechu neustále vyměňují informace. Ekosystém díla tak tvoří stavební jednotky, které přebírají část identity celku. Mikrosvět a makrosvět se zde vzájemně zrcadlí, září a zní ve zpětné vazbě rozpadu a růstu. Tělo díla tvoří 300 osminohých akrylových buněk, rozkročených do všech os prostoru. Jejich světelnost odráží informační propojení, které je umocněno prostorovým zvukem a důmyslnou konstrukční kompozicí.

Signal Calling je otevřená výzva, již Signal Festival pořádá už pátým rokem ve spolupráci s kreativní dílnou PrusaLab. Ta poskytuje zázemí, technologie, a především zkušené mistry potřebné pro realizaci instalace. V minulých ročnících v soutěži zvítězili například Kateřina Blahutová (interaktivní instalace Živý les) nebo Adam Cigler a Petr Vacek (kinetická socha Reflexe).

O umělci

Lukáš Dřevjaný je vizuální umělec, světelný designér a mentor kreativních technologií. Světlo, prostor a interaktivitu propojuje v živých vystoupeních, světelných instalacích, velkoplošných projekcích i divadelních představeních. Primárně tvoří pod svou značkou oxoo. Mimo jiné mentoruje technologie v Art&Digital Labu v Hale 40 v Holešovické tržnici a organizuje technologické workshopy.

David Minařík vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, Fakultu umění na Ostravské univerzitě v ateliéru malby II u docenta Františka Kowolowského a Královskou dánskou akademii výtvarných umění v Kodani. Založil také biotechnologický startup Myco, který zkoumá, vyvíjí a vyrábí funkční 100% přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu.

Michal Mitro je umělec a badatel působící napříč obory a médii. V návaznosti na svá studia psychologie a sociologie se zaměřuje na nuance každodenního života i na hyperobjekty planetárního měřítka. Ve své umělecké praxi transformuje sociologickou imaginaci do skulpturálních prostředí s prvky zvuku, světla a technologií. Michal Mitro je laureátem Ceny Oskara Čepána pro slovenské umělce do 40 let. Vystavuje a působí v mezinárodním evropském kontextu.

Luboš Zbranek je 3D grafik, VJ, video a light designér. V rámci svého studia teorie interaktivních médií na Masarykově univerzitě se věnuje především vytváření interaktivních prostředí a hlubšímu zkoumání vztahu člověk – stroj, člověk – kód. Studiem světelného designu na JAMU rozšiřuje svůj záběr o světelný design, light art a performativní žánry. Vizuálně spolupracuje na mnoha akcích techno a elektronické hudby, interaktivních instalacích a divadelních představeních u nás i v zahraničí.

Maurício Lobo je zvukový umělec působící v Portu. Tvoří hudbu a zvukový design pro umělecké výstavy, dokumenty, krátké filmy, motion design i reklamy. Jeho tvorba zahrnuje pestrou škálu hudebních žánrů od ambientu, přes pop, noise, až po experimentální rockovou a klubovou hudbu.

Podporuje

 • Patron instalace

  by Prusa Research

 • Powered by

  ČT art

 • Za podpory

  Kasárna Karlín