Jiří Příhoda (CZ) → VISTA MARS

19:00 - 24:00
  • Satelity
  • Objekt

O projektu

Sochař Jiří Příhoda vytvořil v roce 2019 kinetický objekt VISTA MARS. Je umístěn ve veřejném prostoru administrativního areálu Rustonka v Karlíně a obsahuje exteriérovou 360° videoprojekci skutečné krajiny planety Mars s reálnými záběry převzatými z NASA. Objekt, jehož předobrazem je tvar skutečného pobytového výzkumného modulu na Marsu, je sestaven z ocelové konstrukce, jeho exteriérový plášť tvoří leštěný nerezový plech a součástí povrchu je LED videostěna. Lesklý plášť odráží své okolí tvořené komplexem administrativních budov a kontrastuje tak s vyprahlou pouští Marsu. Jedno z nejaktuálnějších děl ve veřejném prostoru se dotýká otázek současnosti a budoucnosti, vize a reality, velkých očekávání.

Signal Satelity jsou díla, která pracují s digitálními nástroji, modelováním a konstrukcí. Jedná se o díla mimo trasy festivalu, jež je možné navštívit kdykoli. Během festivalu však ožijí speciálním světelným programem. Jde také o díla, která souzní s letošním festivalovým tématem, kterým je Ekosystémy: Průzkum.

O umělci

Jiří Příhoda je český výtvarný umělec, který působí na pomezí sochařství, objektu a architektury. Vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou v Praze a pražskou Akademii výtvarných umění, kde navštěvoval ateliéry Stanislava Kolíbala a Aleše Veselého. V roce 1997 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého. V roce 1998 spolu s hudebníkem a zvukovým umělcem Brianem Enem vystavil v pražské Nové síni instalaci Music for Prague. Později se k ní vrátil – opět s Brianem Enem – v projektu NAVE, který byl k vidění letos v létě v Galerii Rudolfinum. V období 2005 až 2015 vedl ateliér intermediální tvorby na pražské AVU. Velmi charakteristické jsou jeho místně specifické instalace, kterými reaguje na daný architektonický prostor. V instalaci 3274,8 metrů krychlových takto proti sobě postavil exteriér a interiér Libeňské synagogy. Od roku 1994 se věnuje také videoprojekci. Cizí filmové materiály, jako jsou záběry živelních pohrom i scény ze slavných filmů, přitom různým způsobem přetváří a promítá ve specifických prostorových situacích. Jeho dosud největším galerijním projektem se však stala v roce 2022 samostatná výstava Void v pražské Galerii Rudolfinum. Jiří Příhoda žije a tvoří ve Spojených státech amerických a v Praze.

Podporuje

  • Patron instalace

    White Star Real Estate

  • Za podpory

    Praha 8