← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Signal AR aneb naše virtuální trasa již tento víkend!

7. 10. 2021 → Signal AR

Už se nemůžete dočkat festivalu? Co takhle si zkrátit čas naší programovou novinkou? Představujeme první permanentní projekt Signal Festivalu – Signal AR! Prozkoumejte umělecká díla v rozšířené realitě již tento víkend. 

Jak funguje Signal AR

Stáhněte aplikaci na App Store či Google Play pro smartphone nebo tablet. Vydejte se do pražského Karlína a podle mapy hledejte Signal značku. Každá značka má na sobě QR kód. Je to jednoduché. Stáhnete si aplikaci Signal AR. Přihlásíte se prostřednictvím emailu do aplikace a zkontrolujete, zda-li váš telefon Signal AR podporuje. V mapě si zaškrtnete Signal AR a vyrazíte do Karlína. Na místě najdete Signal značku, nascanujete ji skrze aplikaci a pak se už jen kocháte pohledem na vybrané umělecké dílo skrze svůj telefon. Virtuální trasa funguje každý den od 8:00 do 19:00 hodin. Celkem takto můžete objevit 6 virtuálních uměleckých děl. Ale pozor: Signal AR funguje pouze během dne.

Co vlastně je ta rozšířená realita?

Rozšířená či augmentovaná realita je nové tvůrčí médium, s nímž na zahraniční scéně pracují například londýnská Tate Gallery, společnost Apple nebo světoznámý dánsko-islandský umělec Olafur Eliasson. Jsme první v České republice, kdo v tomto rozsahu uvádí umění v rozšířené realitě. Vývoj aplikace nám trval celý rok, měli jsme ale super tým. Signal AR mohl vzniknout i díky práci kreativního studia Brainz Immersive, bicepsdigital a skvělých umělců a designérů, jejichž díla vám s radostí představujeme.

Na jaké instalace se můžete těšit a kdo za nimi stojí?

Každá z instalací je úplně jiná a jedinečná. Začít můžete u Negrelliho viadaktu, kde se nachází virtuální dílo Horizon Forbidden West. To doprovází uvedení jedné z nejočekávanějších her příštího roku, která vyjde na konzole PlayStation 4 a PlayStation 5. 

Další instalaci připravil vizuální umělec Jan Hladil ve spolupráci se skladatelem Michalem Šupákem. Audiovizuální dílo FIGURA VARIUS u Centrály Kooperativy pracuje s abstraktní prostorovou a geometrickou kompozicí generovanou v reálném čase za pomocí unikátního softwarového nástroje pro profesionální tvorbu obrazového obsahu. 

Jan Hladil & Michal Šupák - Figura Varius - Signal Festival
Jan Hladil & Michael Šupák – FIGURA VARIUS (Centrála Kooperativy)

Jan Kaláb začínal před více než dvaceti lety jako jeden z prvních českých writerů v ulicích Prahy. Vyjadřoval se prostřednictvím graffiti a následně 3D graffiti soch, které rozmísťoval po české metropoli a dalších městech. Teď se do veřejného prostoru vrací, přesněji na Lyčkovo náměstí. Jeho dílo Mechanická galaxie prozkoumává možnosti street artu v rozšířené realitě, která není limitována ochranou cizího majetku ani gravitací. 

Longiy je vizuální designér. Jeho tvorba a styl se oblékají do křiklavých barev, které občas čelí srážce s tvrdou linkou a plochou černobílé. V současné době spolupracuje především se studiem Brainz Immersive na projektech ve virtuální a rozšířené realitě. Aplikace nabídne jeho dílo The Visitors umístěné na Karlínském náměstí. 

Longiy - The Visitors (Karlínské náměstí) Signal Festival
Longiy – The Visitors (Karlínské náměstí)

Pod uměleckým jménem AOKU tvoří Daniel Kupr futuristické vizuální koncepty inspirované japonským anime, devadesátkovými kreslenými seriály, rave subkulturou, graffiti typografií a estetikou sci-fi. Jeho instalace najdou návštěvníci virtuální výstavy hned na dvou místech – u River City KarlínCorso Court.