← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Ženy v umění → koho sledovat

8. 3. 2024 → Signal Spotlight

Dnes je Mezinárodní den žen a u této příležitosti bychom rádi vyzdvihli práce několika žen, které pracují na projektech v oblasti umění a kreativní kultury. Oslavovat by se měly bezesporu ženy všechny, my nabízíme výběr těch, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Jana Bernartová
WEB → janabernartova.cz

Jana Bernartová je vizuální umělkyně, která ve své tvorbě reflektuje napětí mezi virtuálním světem a realitou, zkoumá transformaci médií a vztah člověka k digitálnímu obrazu. Často pracuje s digitálními médii a její práce jsou primárně vystavovány v galerijním prostředí. Její tvůrčí proces se často zaměřuje na badatelský výzkum lidského vnímání digitálního obrazu a jeho vliv na současné umění.

Jana Bernartová → Remediace (2017) © Jana Bernartová
Jana Bernartová → Ultramarín extra blue (2017) © Jana Bernartová
Jana Bernartová → Ultramarín extra blue (2017) © Jana Bernartová

Kateřina Šedá
WEB → www.katerinaseda.cz

Kateřina Šedá je umělkyně, jejíž práce se zaměřuje na sociálně koncipované akce, které zapojují desítky až stovky lidí bez uměleckého pozadí. Její projekty se odehrávají v běžném prostředí, mimo umělecké galerie. Cílem těchto experimentů s mezilidskými vztahy je vyvést účastníky z jejich stereotypů a sociální izolace. Šedá pracuje buď na osobních tématech nebo ve vesnickém prostředí, které často zůstává nepovšimnuto. Přestože je její práce osobní, je dobře srozumitelná i na mezinárodní úrovni. Její práce se zaměřuje na konfrontaci lidí mimo umělecké prostředí s uměním a na zkoumání mezilidských vztahů prostřednictvím uměleckých akcí.

Kateřina Šedá → CELEJ VON / Národní sbírka zlozvyků (2022–2024) © Kateřina Šedá
Kateřina Šedá → Z nohy na nohu: Boty ve zverimexu (2022) © Kateřina Šedá

Kateřina Šedá mimo jiné v loňském roce na Signal Festivalu odstartovala projekt Pacific Prague Trail, který se již letos dočká svého pokračovaní. Jste zvědaví, co z průzkumu vzešlo a kam bude pokračovat výprava?

Kateřina Šedá → Pacific Prague Trail (2023) © Dušan Vondra

Women in Lighting je mezinárodní projekt, který vznikl se záměrem oslavit a pozvednout ženy, které působí v oblasti light designu a vyzdvihnout tak jejich výsledky a úspěchy, aby se staly vzorem pro další ženy v tomto odvětví a mohly inspirovat další generace. Projekt se soustředí na hledání rovnováhy mezi pohlavími a odstraňování mechanismů aktivní diskriminace žen a nejen to. Vznikla tak mezinárodní databáze světelných designérek a my Vám chceme představit ty, které nás nejvíce zaujaly.

Karolina Halatek
WEB → karolinahalatek.com

Karolina Halatek využívá ve své práci světlo jako ústřední médium a vytváří experimentální site-specific prostory, které zahrnují vizuální, architektonické a sochařské prvky. Karolina vnímá svou práci především jako katalyzátor zážitku a vytváří instalace, které mají imerzivní charakter a jsou často výsledkem spolupráce s kvantovými fyziky a inženýry mechaniky.

Karolina Halatek → Beacon (2021) © Karolina Halatek
Karolina Halatek → Field (2020) © Karolina Halatek
Karolina Halatek → Scanner Room (2014) © Karolina Halatek

LIZ WEST
WEB → www.liz-west.com

Liz West je britská umělkyně známá svými rozsáhlými uměleckými díly, od intimních až po monumentální. Používá různé materiály a zkoumá využití světla, čímž stírá hranice mezi sochařstvím, architekturou, designem a malbou a vytváří díla, která jsou hravá i pohlcující. West vytváří živá prostředí, v nichž se mísí zářivé barvy a jasné světlo. Snaží se svými díly vyvolat v divákovi zvýšené smyslové vnímání. Zajímá ji, jak mohou smyslové jevy vyvolávat psychologické a fyzické reakce, které se dotýkají našich vlastních hluboce zakořeněných vztahů k barvám. Její zkoumání vztahu mezi barvou a světlem se často realizuje prostřednictvím zapojení věcnosti a daného místa.

Liz West → Our Colour Reflection (2016-2020) © Liz West
Liz West → Gradient Remix (2022) © Liz West
Liz West → Presence (2021) © Liz West
Liz West → Presence (2021) © Liz West

Žen v umění je bezesporu mnohásobně více a všechny si zaslouží vaši pozornost, nejen dnes. Jste zvědaví, jaký program představíme na letošním Signal Festivalu? Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích a odebírejte náš newsletter!