Jan Hladil & Michal Šupák (CZ) → FIGURA VARIUS

08:00 → 19:00
  • Signal AR
  • Instalace v rozšířené realitě

O projektu

Signal AR je zážitek v rozšířené realitě, k němuž je zapotřebí stáhnout mobilní aplikaci z App Store nebo Google Play. Instalace vznikly během 9. ročníku Signal Festivalu v roce 2021 v reakci na pandemii. Jedná se o dlouhodobý projekt Signalu, který je stále k vidění i během letošního 11. ročníku. I díky této trase s vámi můžeme být po celý rok.

Na vybraných lokacích je možné prohlédnout si umělecké instalace skrze telefon či tablet. Pro co nejlepší zážitek doporučujeme navštívit instalace za denního světla, tedy mezi 8.00 – 19.00 dle ročního období.

Audiovizuální dílo vzniklo ve spolupráci vizuálního umělce Jana Hladila a hudebního skladatele Michala Šupáka. Pomocí unikátního softwarového nástroje pro profesionální tvorbu obrazového obsahu NOTCH VFX byla naprogramována v reálném čase generovaná, audio reaktivní prostorová abstraktní a geometrická kompozice, která dramaturgicky následuje dynamiku hudebního podkladu. Jeho pestrost, živelnost a pozitivní energii. Projekt původně vznikl jako příspěvek Signal Festivalu pro událost Národ Sobě v Národním divadle na podporu kultury ztrápené pandemickou krizí. Teď se vám představuje v nové redesignované podobě jako augmented reality mapping na architektonicky jedinečné budově Kooperativy v pražském Karlíně. Progresivní výraz stavby dodává dílu nový rozměr a podstatu.

O umělci

Český vizuální umělec Jan Hladil studoval grafický design a následně supermédia na pražské VŠUP. Během studia intenzivně pracoval na ovládnutí celého procesu tvorby videa ve všech podobách. Působí jako VJ a věnuje se videoinstalaci a tvorbě obsahu pro audiovizuální label Lunchmeat. Kromě toho spolupracuje například s Laternou magikou na Nové scéně Národního divadla. Ve své volné tvorbě se zaměřuje na interpretaci sociálních, kulturních ale i fyzikálních procesů, které specifickým vizuálním ztvárněním převádí do uměleckého způsobu poznání. Svá audiovizuální díla představil například v Národní galerii, Centru současného umění DOX, Galerii hlavního města Prahy, Chemistry Gallery a Galerii Zdeněk Sklenář.

Hudbu k instalaci vytvořil multiinstrumentalista Michal Šupák. Narodil se v Trenčíně v roce 1988. Navštěvoval polskou základní školu, potom na Janáčkově konzervatoři vystudoval hru na klavír a gymnázium v Ostravě. Za svoji hru na piano získal v průběhu svého života několik ocenění. Je členem kapely Post Noisy Pots.

  • Patron instalace

    Kooperativa