Jan Kaláb (CZ) → Mechanická galaxie

08:00 → 19:00
  • Signal AR
  • Instalace v rozšířené realitě

O projektu

Signal AR je zážitek v rozšířené realitě, k němuž je zapotřebí stáhnout mobilní aplikaci z App Store nebo Google Play. Instalace vznikly během 9. ročníku Signal Festivalu v roce 2021 v reakci na pandemii. Jedná se o dlouhodobý projekt Signalu, který je stále k vidění i během letošního 11. ročníku. I díky této trase s vámi můžeme být po celý rok.

Na vybraných lokacích je možné prohlédnout si umělecké instalace skrze telefon či tablet. Pro co nejlepší zážitek doporučujeme navštívit instalace za denního světla, tedy mezi 8.00 – 19.00 dle ročního období.

Umělec začínal před více než dvaceti lety jako jeden z prvních tuzemských writerů v ulicích Prahy. Vyjadřoval se prostřednictvím graffiti a následně 3D graffiti soch, které rozmísťoval po české metropoli a dalších městech. Teď se do veřejného prostoru vrací. Mechanická galaxie je dílo prozkoumávající možnosti street artu v novém médiu, které není limitováno ochranou cizího majetku ani zemskou gravitací. Socha v rozšířené realitě je dalším stupněm invaze autorské kreativity do starých známých ulic Prahy.

O umělci

Jan Kaláb je český výtvarník vycházející z tvůrčích kořenů graffiti a street artu. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. Patřil k zakládající generaci writerů, postupně však převedl vizuální kulturu z prostředí ulice do prestižních galerijních prostor napříč celým světem. Uliční fasády a experimentální tvorbu vystřídala malířská plátna rozmanitých tvarů vlastní výroby. Jeho tvorbu provází neustálé zkoumání nových technik a struktur. Prostřednictvím geometrizujícího tvarosloví, precizní akrylové malby či vrstvených ploch se pouští do analýzy prostoru v rámci klasického obrazu.  Bezmezné nasazení, radost z hravého objevování a překonávání vlastních možností ve výsledku vede Jana Kalába k novátorství a odstraňování žánrových hranic.